26 / 05 / 2022

Tarsus Tarihi Ticaret Merkezi projesi turizmi hareketlendirecek!

Tarsus Tarihi Ticaret Merkezi projesi turizmi hareketlendirecek!

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarihi Ticaret Merkezi Projesi'nin tamamlanmasıyla bölgenin bir cazibe merkezi olacağını söyledi. Başkan Can, esnafla yaptığı görüşmede, projenin bir an önce hayat geçmesi için destek istedi.TARSUS Belediyesi, Tarihi Ticaret Merkezi Kentsel Tasarım Projesi'yle turizm sektöründe yepyeni bir alan açmaya hazırlanıyor. Projenin eski yerleşim alanları olan Şehitkerim Mahallesi, eski belediye binası, Ulu Cami, Kırkkaşık Bedesteni ve Yeni Hamam arasında kalan bölgeyi kapsadığını söyleyen Başkan Can, esnafla yaptığı görüşmede, projenin bir an önce hayat geçmesi için destek istedi. 


BÜYÜKŞEHİR DESTEKLİYOR 

Belediye Meclis Salonu'nda esnaflarla görüşüp, fikir alışverişinde bulunan Başkan Can, projeyi sinevizyon ile tanıttı. Projeyi zaman kaybetmeden kente kazandıracaklarını belirten Başkan Can, "Projenin bugünkü maliyeti yaklaşık 20 milyon lira civarında. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımızdan gereken desteği, gereken yardımı sağ olsunlar alıyoruz. Düşüncemiz bu projeyi bir an önce faaliyete geçirmek, tabi bu projeyi sizlerle birlikte faaliyete geçirmemiz gerekiyor" dedi. 


MEYDAN YAPILACAK 

Hükümet Konağı'nın oturulamaz raporu olduğunu ifade eden Başkan Şevket Can "Orası 3 bin 500 metrekarelik bir alan, orası da ilerleyen yıllarda taşındıktan sonra yıkılacak ve Tarsus bir meydana kavuşacak. Tamamen çevre düzenlemesi ile beraber herhangi bir inşaat yapmaksızın meydan olacak orası. Yani şehrimiz bir nefes alacak. Bu biraz zaman alacak ama inşallah 2- 3 yıl gibi kısa bir sürede biter" şeklinde konuştu. 


ESNAF PARA KAZANACAK 

Söz konusu bölgedeki esnafın gözünden bakıldığında, proje kapsamındaki alan içeresinde kentin en eski esnaflarının bulunduğunu dile getiren Başkan Can "Biz 'Bu bölgeyi de güzelleştirelim' diyoruz. Bu sene 5-6 milyon liralık ödeneğimizle bu işe başlamak istiyoruz. Burayla ilgili restorasyon çalışmasını tamamen dış cephe kaplaması gibi düşünün. Tabii bunu yaparken de sizlerin manevi desteğini yanımızda görmek istiyoruz. Orası güzelleştiği zaman bu sizin işinize yansıyacak ve daha çok para kazanmanızı sağlayacak" dedi. 


Sabah Güney