TAV, Medine Havalimanı'nı işletmek üzere imzayı attı!

TAV, Medine Havalimanı'nı işletmek üzere imzayı attı!

TAV Havalimanları, Suudi Arabistanın ilk havalimanı özelleştirmesi, Medine Havalimanının yap devret işlet projesi için konsorsiyum ortakları Al Rajhi ve Saudi Oger ile birlikte Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA ile sözleşme imzaladı


TAV Havalimanları, Suudi Arabistanın ilk havalimanı özelleştirmesi, Medine Havalimanının yap devret işlet projesi için konsorsiyum ortakları Al Rajhi ve Saudi Oger ile birlikte Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesi GACA ile sözleşme imzaladı.

TAVdan yapılan açıklamaya göre, sözleşme, Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcısı Prens Fahad Bin Abdullah Bin Mohammed Al Saud, Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı Faisal Hamad Al-Sugair ile TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, Al Rajhi Holding Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Sulaiman Al Rajhi ve Saudi Oger Başkan Yardımcısı Ayman Al Hariri tarafından imzalandı.

İmza töreni, Suudi Arabistan Veliahdı Prens Sultan bin Abdülazizin geçtiğimiz hafta ABDde vefatı nedeniyle basına kapalı gerçekleşti. Törende konuşan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, TAV Havalimanları olarak  havalimanları portföylerine İslam dünyası için çok önemli şehirlerden biri olan Medine Havalimanı yapım ve işletmesini katmanın kendilerini çok onurlandırdığını belirterek, şunları kaydetti: "Suudi Arabistanın çok önemli iki büyük şirketiyle olan ortaklığımız, Suudi Arabistanda bundan sonraki havalimanı ihalelerinde de başarılı olabileceğimiz bir birliktelik ortaya çıkardı. TAV Havalimanları işletmesi altında bulunan İstanbul,  Ankara  ve İzmirden Medineye yapılacak Hac ve Umre seferlerinde  kapasitenin artırılması ve yaratılacak karşılıklı iletişim ve koordinasyonun, Türkiye ve Suudi Arabistanın havacılık sektörüne büyük katkıları olacağına inanmaktayım. Finansmanı ihale öncesinden hazırladığımız için projede yatırıma hemen başlayıp, süresinden önce tamamlamak en büyük hedeflerimizden biridir."

Al Rajhi Holding Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Sulaiman Al Rajhi ise Al Rajhi Grubu olarak Medine Havalimanı için doğru ortakları seçtiklerini belirterek, "Havalimanı işletmeciliği sektörünün lider isimlerinden TAV Havalimanları ve ülkemizin önemli gruplarından Saudi Oger ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Farklı ancak birbirini tamamlar nitelikte yeteneklere sahip olan proje ortaklarının Sivil Havacılık Otoritemizin idealist hedeflerini gerçekleştireceğine ve yeni havalimanının başarısına katkıda bulunacağına inanıyorum. Al Rajhi Holding Grubu, ülke için son derece önemli bir giriş kapısını ve Hazreti Muhammedin şehrinin ziyaretçilerine sunulan hizmetleri geliştirmek için Sivil Havacılık ile el sıkışmaktan büyük onur duymaktadır" dedi.

Saudi Oger Başkan Yardımcısı Ayman Al Hariri de şunları kaydetti: "Körfez bölgesinin ilk kamu-özel sektör işbirliği projesi, Suudi
 Arabistanın en önemli havalimanlarından ve Kabe ziyaretçileri ile hacılar için ana giriş kapısı olan Medine Havalimanı için çalışacak olmaktan gurur ve onur duymaktayız. Ortaklarımız ile Medine Havalimanını uluslararası standartlarda geliştirmek, finansmanını sağlamak, inşa etmek ve işletmek ve önümüzdeki 25 yıl süresince yolculara en iyi hizmeti sunmak için tüm gayretimizi göstereceğiz. Bu proje, Medinenin İslam dünyasının en önemli ikinci şehri ve Kuranın indiği yer olmasından ötürü Saudi Oger için ayrı bir önem taşımaktadır."

Yatırım miktarı yaklaşık 1 ile 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşmesi beklenen proje kapsamında konsorsiyum, son teknolojilerle donanmış yolcu terminalinin inşasını 2015 yılının ilk yarısına kadar gerçekleştirecek ve Medine Havalimanının 25 yıl boyunca işletim hakkına sahip olacak.

Proje kapsamında inşaat işlerinin 2012nin ilk yarısında başlayarak üç yıl içinde tamamlanması ve konsorsiyum tarafından 2037 yılına dek işletilmesi planlanıyor. Medine Havalimanında, 2010da 3,3 milyon yolcuya hizmet veren mevcut havalimanının kapasitesi yapılacak yeni terminal binası, apron ve hızlı çıkış yolları ile ilk aşamada yılda 8 milyon yolcuya çıkartılacak, daha sonra ise imtiyaz süresi bitmeden önce kapasite yılda 16 milyon yolcuya ulaşacak. TAV Havalimanlarının konsorsiyum ortakları Saudi Oger ve Al Rajhi Holding Group ile birlikte verdiği teklif, yerel otorite Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, en iyi teklif olarak 8 Ağustosta ilan edilmişti.

AA