Tekfen, Katar'da 40 bin kişilik stadyum inşa edecek!

Tekfen, Katar'da 40 bin kişilik stadyum inşa edecek! Tekfen, Katar'da 40 bin kişilik stadyum inşa edecek!

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, Katar'da inşa edilecek Al Thumama Stadyumu için imzayı attı. 40 bin koltuk kapasiteli Al Thumama Stadyumu, 2020’de tamamlanacak.2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar’ın 200 milyar dolar bütçe ayırdığı projelere Türk müteahhitlerin ilgisi biliniyor. İki devlet arasında yapılan resmi ziyaretlerde bu konu uzun zamandır ana gündem maddesiydi. Bu süreçte Katar “Türk müteahhitlerini davet ediyoruz” derken, Türk tarafı ise “biz hazırız” mesajını vermeye devam etti. 12-15 Şubat tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülük ettiği ziyaretin Katar durağında da gündemde bu projeler vardı.


Biliğindiği üzere çoğu sıfırdan imarın yer aldığı 12 stadyum projesinde bir ilk geçtiğimiz hafta yaşandı. İlk kez bir Türk şirketi bu stadyum projesinde imzaları attı.


Hatırlanacağı 16 Şubat’ta Tekfen, KAP'a bir açıklamada bulunmuştu. Yapılan açıklamada özetle “Bağlı ortaklıklarımızdan Tekfen İnşaat’ın yüzde 50 ortağı olduğu Tekfen-Al Jaber ortak girişimi, Katar'da 2022 Dünya Kupası Finalleri’nin yapılacağı stadyum komplekslerinden 'Main Works for the Fifth Precinct Stadium' projesinin anahtar teslimi mühendislik ve yapım işini 342.5 milyon dolar bedelle üstlenmek üzere sözleşmenin imzası için davet almıştır” denilmişti.


İşte o davet geçtiğimiz gün hayata geçti ve 23 Şubat’ta Doha’da imzalandı. Projenin detayları da o imzada gün yüzüne çıktı.


515 dönüm arazide kurulacak


İhalenin verildiğine dair mektubu Al Jaber’in Başkanı Mohammed Sultan Al Jaber, Tekfen İnşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı imzaladı.


Yeni stadyum projesi Al Thumama bölgesinde olacak. 40 bin koltuk kapasiteli Al Thumama Stadyumu, 2020’de tamamlanacak. Proje, 515 bin 400 metrekarelik bir alanda olacak. Kompleks şeklinde gerçekleşecek projede 4 antrenman ve eğitim sahası da yer alacak. Proje ile bir Türk şirketi Katar'da ilk kez stadyum inşaa edecek.


Dünya