Çukurova Balkon

Timsah Arena Stadı ağır kış şartlarına dayanıklı olacak!

Timsah Arena Stadı ağır kış şartlarına dayanıklı olacak! Timsah Arena Stadı ağır kış şartlarına dayanıklı olacak!

Timsah Arena'da zeminin çimlendirilmesi, ağır kış koşullarında bile bozulmayacak nitelikte yapılıyor. Muhittin İpek: "Daha önce yeni yapılan statlarda zemin sorunu yaşandı ama bizim burada böyle bir sorun yaşanmayacak" dedi.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından inşasına devam edilen 45 bin kişi kapasiteli "Timsah Arena Stadı"nda, en ağır kış koşullarında bile saha zemininde sıkıntı yaşanmaması için gerekli önlemler alındı.


Bursaspor Kulübünün çim uzmanı Muhittin İpek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de son dönemde inşa edilen statlarda özelikle kış aylarında zeminle ilgili sıkıntılar yaşandığını, bunun günlerce kamuoyunda konuşulduğunu bildirdi.


Kamuoyunda "Timsah Arena" olarak adlandırılan yeni stadyumda zemin sorunu yaşanmaması için iyi bir çalışma dönemi geçirdiklerini belirten İpek, "Zeminin altyapısı oldukça iyi yapıldı. Daha sonra, Özlüce Tesislerimizde çimleri ekerek 7 ay yetiştirdik ve buraya getirerek monte ettik" dedi.


İpek, sahanın çimlendirme çalışmalarının ramazan ayı olmasına rağmen gece gündüz demeden yoğun bir tempoda 12 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirildiğini anlattı.


Zemini, stadın hizmete açılması öngörülen Bursaspor-Gaziantepspor karşılaşmasına hazır hale getirdiklerini ifade eden İpek, şöyle konuştu:


"Çimle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Maç yapılmaya hazır. Şu an Bursa Atatürk Stadı ayarında bir çim zeminimiz var. 'Timsah Arena Stadı'nda, en ağır kış şartlarında bile bozulmayacak bir zemin oluşturuldu. Son 2-3 yıldır özellikle Atatürk Stadımız, saha zeminiyle adından sıkça bahsettirdi. Zemin konusunda Atatürk Stadımız nasıl Türkiye'ye örnek olduysa yeni stadımız da öyle olacak. Burası, fiziki güzelliğinin yanı sıra çimleriyle de kendisinden bahsettirecek. 'Timsah Arena'nın çimleri Bursa iklimine göre yetiştirildi. Daha önce yeni yapılan statlarda zemin sorunu yaşandı ama burada böyle bir sorun olmayacak. Bursa'da ağır kış koşulları olmadığı halde hem stadımızda zemin ısıtma sistemi var hem de stadımızın oturuş şekli dik değil, yaygın. Bunun için ışık gören alanımız fazla. Bundan dolayı en kötü hava şartlarında bile buzlanma ve bozulma gibi hiçbir sıkıntı yaşanmadan bütün kışları atlatacağız. Uzun seneler bu zemin hizmet edecek. 'Timsah Arena'nın zemini her zaman adeta bir halı gibi olacak." 


- Çimlendirmede iklimin önemi  


Muhittin İpek, futbol sahalarında zemin çimlendirme çalışmalarında bölgenin ikliminin çok önemli olduğunu ifade etti.


Yeşil-beyazlı takımın 8 Ağustos'ta Galatasaray ile yapacağı TFF Süper Kupa finali maçı öncesi, müsabakanın oynanacağı Ankara'daki Osmanlıspor'un sahasına giderek zeminle ilgili inceleme yaptığını aktaran İpek, "Takımımızın önemli karşılaşmaları öncesinde maçların yapılacağı zeminleri inceleyerek teknik heyetimize rapor sunuyorum. Mesela TFF Süper Kupa finalinin oynanacağı stadın zemini, Eskişehir'in iklimine benziyor. Bursa, Marmara iklimi yani ılıman iklim. Buranın da çimi ona göre olmalı. Bizim statta gölge alanımız da olduğu için iki çeşit çim kullandık. Stadımız, mimarisi ve çimlendirilmesiyle harika oldu" değerlendirmesinde bulundu.


İpek, son olarak zemin sorunu yaşayan Mersin'in yeni stadında da bir çalışma yaptıklarını ve bu stadın da çimlendirilmesinin son derece iyi olduğunu dile getirerek, Türk futbolu adına her kulübe yardımcı olabileceklerini sözlerine ekledi.


AA