Tiryaki müşterilerini kaybetmemek için üstlerini açıyorlar

Tiryaki müşterilerini kaybetmemek için üstlerini açıyorlar

Sigara yasağı nedeniyle AVM'ler mimari projelerini değiştiriyor.


Açık alanlar konusunda çekingen davranan yatırımcılar, yeni AVM'lerde terasların sayısını artırırken daha çok açık hava mekanı yaratılması için mimarlara akın akın proje gönderiliyor

Sigara yasağı nedeniyle tiryaki müşterisini kaybeden ve cirolarında yüzde 30'a varan ciro kaybı yaşayan alışveriş merkezlerinde bu sorunu aşmanın yolu yeni yatırımlarda 'mimari'yi değiştirmede bulundu. Yeni açılacak alışveriş merkezlerinde yatırımcılar ve kiralama şirketleri mevcut inşaat projelerinde revizyon için mimarlık ofislerine yöneldi. Sigara yasağı gelene kadar açık alanların oluşturulması konusunda hassas olmayan yatırımcılar, şimdilerde mimarlardan bol bol teras ve açık hava mekanları istiyor. Kiralama şirketleri yasağa en avantajlı şekilde uyum sağlayabilmek için açık hava mekanları kullanan bazı mağazaların yerini de restoran ya da cafe'lerle değiştiriyor.

Burada amacın özellikle sigara tiryakisi müşterilerinin AVM'lerde (alışveriş merkezi) daha çok zaman geçirmesi olduğuna dikkat çeken Rönesans AVM Kiralama ve Yönetim Koordinatörü Aytaç Özçiçek, "Grup olarak bizim çalışanlarımızın yüzde 95'i sigara içmez, sigara yasağını da destekliyoruz. Ancak yasağın ciroları büyük oranda düşürdüğü de bir gerçek. Bunu aşmak için yeni projelerin hepsinde değişikliğe gidildi" dedi. Özçiçek, kendi gruplarının da Optimum adı altında açılacak Kozyatağı ve yine aynı bölgedeki butik bir AVM projesinde açık alanları artırdığını, food court'larda teraslı restoranların projeye dahil edildiğini açıkladı.

Yatırımcılar da istekli

Sigara yasağı devreye girene kadar `kiralanabilir alan azalır' diye açık alanların daha fazla olması konusunda çekingen davranan yatırımcıların yeni süreçte artık kendilerinden özel talepte bulunduğuna dikkat çeken Avmmfipartners'ın kiralama uzmanları da, 2010'a kadar devreye girecek 5 yeni projelerinde mimari değişime gittiklerini belirtti. Yetkililer, bazı yatırımcılara açık alanların yıllık kira gelirinde herhangi bir kayıp olarak görülmemesi yönünde telkinlerde bulunduklarını da vurgulayarak, "Yatırımcıya bu sayede müşterinin AVM'de daha çok zaman geçireceğini anlatıyoruz. Mimarlık ekiplerine de durumu anlatıyoruz ve yeni projelerde değişikler şekilleniyor" değerlendimesini yaptı.

Şu anda yapımı devam eden birçok AVM'nin kiralama ve yönetimini üstlenen MallArt Danışmanlık Genel Müdürü Engin Yıldırım ise AVM'lerdeki yeni restoran ve cafe yatırımlarının askıya alındığına da dikkat çekti. Hem bu çekinceyi aşmak hem de daha çok müşteri çekmek için yeni AVM'lerin inşaat planlarında değişime gidildiğini anlatan Yıldırım, farklı amaçlar için düşünülen bazı teras ve açık alanları da cafe'lere kiraladıklarını aktardı.

Sigara içmeyenler geliyor

Engin Yıldırım, örnek olarak Pendik Park Outlet'te bahçe mobilyaları sergilenecek bir alanı teraslı sigara içilebilir bir mekana dönüştürmelerini gösterdi. Yıldırım, sigara yasağının bir iyi tarafına da dikkat çekerek şunları söyledi: "Yasaktan önce sigara içmeyen ve içilmesinden çok rahatsız olan bir müşteri kitlesi de vardı. Bunları AVM'lere çekemiyorduk. Son dönemde dikkat ediyorum bu kitle gelmeye başladı. Cirolardaki yüzde 30 kaybın yüzde 10 bu yeni müşteri kitlesiyle geri dönüyor."

Alışveriş merkezleri durgunluğu alışverişe hediye çeki vererek aşıyor

Son dönemde hem sigara yasağı hem de siyasi çalkantılar nedeniyle yaşanan durgunluğu aşmak için AVM yönetimleri de 'hediye çeki' ve 'indirim' kampanyaları başlattı.

*Ankara 365 ve Adapazarı Ada:  Ankara  365 ve Adapazarı Ada'daki mağazalardan 50 YTL'lik alışveriş yapan herkese 5 YTL'lik indirim çeki hediye ediliyor. Kampanya 31 Temmuz'a kadar geçerli olacak.

*Astoria: Her 100 YTL'lik alışverişe çekilişle 2 adet Mini Cooper kazanma şansı veriliyor.

* Armoni Park: 5 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında mağazalarından 90 YTL ve katlarında alışveriş yapan herkese kazı kazan kartları verilerek yapılacak çekilişte Ssangyong Kyron'un 4x4 arazi aracına sahip olma şansı veriliyor. Alışverişlerini Fortis Worldcard ile yapanlara da ikinci bir çekiliş kuponu hediye ediliyor.

* Bursa Korupark: 196 mağazada yüzde 70'e varan indirim var.

* Capitol: 29 Temmuz-26 Ağustos tarihleri arasında Salı geceleri saat 20.00-23.00 arası 50 YTL ve katlarında alışveriş yapan 10 kişiye aynı günün akşamı 1.000 YTL'lik alışveriş çeki hediye ediliyor. Yaz sezonunda Capitol, Salı günleri gece 24.00'e kadar da açık kalacak.

*İstinye Park: Her 100 YTL'lik alışveriş yapanlardan 10 çifte çekilişle Temmuz ayı için Bali'ye gitme, Ağustos'ta ise 1 müşteriye Porsche kazanma şansı tanınıyor.
 
Hale TÜZÜN / Vatan