TOKİ Eskişehir Karapınar'da 1092 konutu 2013'te teslim edilecek!

TOKİ Eskişehir Karapınar'da 1092 konutu 2013'te teslim edilecek! TOKİ Eskişehir Karapınar'da 1092 konutu 2013'te teslim edilecek!

Odunpazarı Belediyesi.Karapınar Vadisi kentsel dönüşüm projesi kapsamında bin 92 konutun anahtarını bu yılın sonunda teslim etmeye hazırlanıyorTüm projenin 2013 yılında bitirilmesi planlanıyor. Türkiye'de sosyal yönü en çok gözetilen proje olarak görüldüklerini söyleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı: "Proje yapımı sırasında konut sahiplerini hiç mağdur etmedik. Kira yardımları normalde hazineye ait arazı mülklerde bedel karşılığı yüzde 10 olarak ödenirken biz yüzde 100'ünü vatandaşa ödedik" şeklinde konuştu.

Karapınar'da hayata geçirecekleri projenin 500 bin metrekarelik bir alanda750 gecekondunun yıkılarak yapılacağını bildiren Sakallı, yıkılacak bölgenin yerine bin 536 modern konut, 5 yıldızlı bir otel, kongre ve kültür merkezi, alışveriş merkezi, sağlık ocağı ile bir ilkokulun inşa edildiğini belirtti.

Toplam alanın yaklaşık yarısı olan 220 bin metrekarenin de rekreasyon alanı ve yeşil alan olarak değerlendirileceğini ifade eden Sakallı, "Kişi başına 33 metrekare yeşil alan düşecek bu projemizle Avrupa standartlarının da üstünde yer alacağız" dedi.

Projenin başlangıcından bugüne hiç kimsenin mağdur edilmediğini savunan Sakallı, bölgede yaşayan vatandaşın geçici evlerine nakliyesinden kira masraflarına destek olunmasına kadar tüm aşamalarda vatandaşın yanında olduklarını söyledi. Sakallı, yaklaşık olarak 250 milyon TL harcanan projede teslim edilecek yeni konutlarda herkese eski evinin ve mahallesinin bulunduğu yerden daire verileceğini dile getirdi.

Projenin başlangıç aşamasında en çok dikkat ettiklerini konunun projenin sosyal yönü olduğuna dikkat çeken Sakallı, "Deprem açısından da Eskişehir'in en güvenli bölgesi olacak. Depremin gündemde olduğu şu günlerde vatandaşa deprem evlerini yıkmadan biz yıkıp yerine sağlam ve modern konutlar verdik. Proje aşamasında sunumlarla ileride oturacakları daireleri gösterdik. Böylece vatandaşla elbirliği içinde davullu zurnalı yıkım çalışmalarımızı başlattık" açıklamasını yaptı.

İnşa edilen konutlardan 600'ünün Odunpazarı Belediyesi ve TOKİ'ye ait olacağını söyleyen Burhan Sakallı, "Kalan bu konutları da satışa çıkarmayı amaçlıyoruz" dedi.

Simge Aksu/Dünya