TOKİ`den 132 kentsel dönüşüm!

TOKİ`den 132 kentsel dönüşüm!

TOKİ 10 adedi Ankara, 2 adedi İzmir ve 8 adedi İstanbul'da olmak üzere 132 belediye ile dönüşüm projesi uygulanması konusunda anlaşmaya varıldı.


 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), gecekondu dönüşüm ve kentsel yenileme projeleri kapsamında yapacağı konut sayısı 113 bine ulaştı.

TOKİ'den verilen bilgiye göre, şimdiye kadar, 10 adedi Ankara, 2 adedi  İzmir  ve 8 adedi İstanbul'da olmak üzere 132 belediye ile dönüşüm projesi uygulanması konusunda anlaşmaya varıldı. Bu projelerden 97'sine ilişkin protokoller tamamlanırken, proje alanlarında mülkiyet tespit ve taşınmaz bedel takdir işlemleri, projelendirme ve yatırım çalışmaları başlatıldı.

Söz konusu 97 proje alanında yaklaşık toplam 113 bin konut, gerekli sosyal donatı yapıları ile birlikte inşa edilecek. Uygulama kapsamında 32 bin 793 adet konutun ihalesi yapılırken, Erzincan, Denizli, İstanbul-Küçükçekmece, İzmir, Samsun, Kocaeli, Ankara, Erzurum ve Kars'taki bazı projelerde hak sahiplerine konut teslimi işlemlerine geçildi.

Gecekondu dönüşüm ve kentsel yenileme projeleri ile kent içinde mevcut durumda gecekondu işgali altında bulunan kaçak yapılaşmış alanların, tasfiyesi, mühendislik hizmetleri verilerek aynı kente planlama kararları doğrultusunda yeniden kazandırılması amaçlanıyor.

TOKİ, gelecek 5 yıllık dönemde, büyükşehirler öncelikli olmak üzere tüm illerde birer adet kapsamlı dönüşüm projesi başlatmayı öngörüyor.

Projeler, yerel yönetimlerle işbirliği halinde uygulanırken, dar gelirlilere, kira öder gibi kısa sürede ev sahibi olma imkanı sağlanıyor.