TRT Tepebaşı'ndaki binadan taşınacak

TRT Tepebaşı'ndaki binadan taşınacakTRT Tepebaşı stüdyolarını, İspanya'daki Guggenheim Müzesi'nin mimarı Gehry'yle Suna Kıraç Kültür Merkezi'ne çevirmek için uğraşan İnan Kıraç muradına eriyor.


Temelin yeni yılda atılacağı açıklandı..

Kıraç ailesi ve İstanbul sonunda dünyaca ünlü Guggenheim Müzesi benzeri bir yapıya kavuşuyor. 3 yıldır Tepebaşı'ndaki TRT binasını dünyanın en önemli mimarlarından biri olarak kabul edilen Frank Gehry'yle bir kültür merkezine dönüştürmek için uğraşan işadamı İnan Kıraç bu isteğini artık gerçekleştirebilecek. Kıraç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da devreye girmesinin ardından binanın Suna Kıraç Kültür Merkezi olması için dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la el sıkıştı. İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi'nde (İMP) yapılan toplantıda bir araya gelen Kıraç ve Topbaş, Tepebaşı'nda TRT İstanbul stüdyolarının da içinde olduğu 14 bin metrekarelik alana inşa edilecek Suna Kıraç Kültür Merkezi'nin temel atma törenini yeni yılla birlikte yapacaklarını söyledi. Eşi Suna Kıraç'ın isminin İstanbul'da yaşatılmasını istediğini söyleyen İnan Kıraç, "Tek gayem binayı bizler hayattayken bitirmek. Bunu kızıma bırakmak istemiyorum, zorlanır" dedi. Kıraç, projenin maliyetinin 300 milyon doları bulacağını söyledi. Mimar Gehry karşısında sözünde duramayan işadamı olduğuna değinen Kıraç, "Bir yıldır temasım yok ama ünlü mimarı ikna edeceğim. Edemezsem dünyanın en iyi mimarlarından biri projeyi yapacak" sözü verdi.

'Biz olsak iş 50 kere biterdi'

"Yeni yılla birlikte temel atma törenini de yaparız." diyen Topbaş, "TRT, kendi hissesini satacak. Biz de yap-işlet olarak ihaleye çıkacağız. TRT'nin hissesiyle ilgili sancılı bir süreç yaşandı. 2005'te bir adım attık. Sadece biz olsaydık bugüne kadar bu işi 50 kere bitirirdik. Gönül isterdi ki 2005'te adımlar atabilseydik. 2010 Avrupa Kültür Başkenti'ne yetiştirebilirdik. Ama süreç artık olumlu bir kulvara girdi. Bundan sonra artık süreç tamamlanır" diye konuştu. Topbaş, açılacak ihaleyle ilgili bir soru üzerine "Açılacak ihale herkese açık. Ama burada ciddi bir yatırımcı var" dedi.

Bilbao'nun talihini değiştiren müze

Guggenheim Müzesi, 19 Kasım 1997'de kapılarını sanatseverlere açtığında İspanya'nın Bilbao şehri sıradan bir kentti. Frank Gehry imzasını taşıyan müzenin açılmasıyla birlikte sanayi şehri Bilbao, turist akınına uğradı. Açıldığı ilk yıl, müzeye 400 bin ziyaretçi beklenirken 1.3 milyon kişi geldi. 2006 sonunda ise ziyaretçi sayısı 9 milyon kişiye ulaştı. Mimarlar arasında kentin kaderini değiştiren yapılar için "Guggenheim efekti" deyimi kullanılıyor. Dışarıdan bakıldığında balinaya benzetilen müze, 24 bin metrekarelik bir alana kurulu. Müzede toplam 20 galeri, 1 restoran, 1 kafe, 1 mağaza, 1 kitapevi ve 300 kişilik oditoryum bulunuyor.

Trt'nin yeri belli

Topbaş, "Başbakan'ın talimatıyla işi yeniden canlandırdık. TRT ve İMP birkaç ay içinde taşınacak. TRT'ye yer önerdik. Prensipte anlaştık. Bir süre sonra üçümüz karşınıza çıkıp,

Çağdaş ÇETİNDEMİR / Sabah