Türk müteahhit yurtdışında agresif

Türk müteahhit yurtdışında agresifTürk müteahhitler dünyada 6 ayda 20 milyar dolarlık iş aldı.


Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı (TMB) Erdal Eren, Türk müteahhitlerin yılın ilk yarısında yurtdışından yaklaşık 20 milyar dolarlık iş aldığını belirterek, Rusya-Gürcistan arasındaki gerginliğin de bölgedeki yatırımlarını etkilemediğini söyledi.

Eren, 2007 yılında yurtdışında 19.5 milyar dolarlık iş bağladıklarını dile getirerek, 2008 yılında yurtdışındaki proje hedeflerinin 25 milyar dolar olduğunu anımsattı. Yılın ilk yarısında yurtdışından yaklaşık 20 milyar dolarlık iş aldıklarına işaret eden Eren, yıl sonu itibariyle hedeflerini yakalamayı umut ettiklerini söyledi.

İç pazar doyurmaktan uzak

Türkiye'de yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle yurtdışında daha agresif olduklarını vurgulayan Eren, şöyle konuştu: "Keşke Türkiye'de parasal imkanlarımız daha fazla olsa da daha çok Türkiye'nin altyapı ve konut ihtiyacını karşılamak için çalışsaydık. İç pazar kurumsallaşmış şirketleri iç pazarda doyurmaktan çok uzak. Çünkü, kamu sektörünün yatırımlarında da daralma var."

Sıkılacak halimiz kalmadı

Ekonomide yaşanan gelişmelere de değinen Eren, şöyle devam etti: "Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in 'kriz dalga dalga geliyor' beyanatı bizi endişelendiriyor. Bu cümleyi, 'eğer henüz şimdiye kadar olanlar kriz sayılmaz, kriz daha yeni geliyor' diye anlıyorsak çok korkacağımız bir döneme giriyoruz demektir. İnşaat sektörü ekonomik gelişmelerden hemen etkileniyor. Faiz yükselirse yatırımcılar paralarını faize yönlendiriyor. Dolayısıyla konut sektörünün duraklamaya başlıyor. Kamu da hiçbir zaman cari harcamalarından tasarruf etmez. Kamu da hemen yatırımlarını kısıyor. Endişeliyiz, şimdi kriz dalga dalga geliyor bizleri daha sıkmak anlamında gelecekse, hakikaten sıkılacak halimiz kalmadı."