Türk otelciler yurtdışını sevdi

Türk otelciler yurtdışını sevdi Türk otelciler yurtdışını sevdi

Yurt dışında 19 projeye imza atan Türk otelciler, 11 yeni otelin inşaatını yapıyor.

YURTDIŞINDA bugüne kadar 19 otel projesine imza atan, bu otellerin ya mülk sahibi ya da işletmecisi olan Türk otelcilerin, yurtdışındaki projeleri büyüyor. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği verilerine göre, yurtdışında Türk otelcilerin 11 tesisinin yatırımı sürüyor. İnşaatı devam eden projelerin hemen hepsi çevre ülkelerde. 11 tesisin yatak kapasitesi ise 6 bin düzeyinde. Dedeman Holding, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de inşaatı devam eden 5 yıldızlı otelin işletmesini almaya hazırlanıyor. Türkiye'nin en lüks otel markalarından Rixos, Kazakistan, Dubai, Ukrayna ve Avusturya'da beş oteli bünyesine katacak.

GÜRCİSTAN DA VAR

TÜRK yatırımcıların Gürcistan'da da iki adet beş yıldızlı otel inşaatı sürüyor. Üçgen İnşaat'ın Tiflis'in yanı sıra Rusya'da iki olmak üzere üç projesi bulunuyor. Okan Holding de Kazakistan ve Belarus'taki projelerine devam ediyor. Türk yatırımcıların yurtdışındaki 19 otelinin toplam yatak kapasitesi ise 10 bin 500. Yani yatırımda olan oteller devreye girdiğinde Türkler'in sahip olduğu yatak kapasitesi yüzde 50 artış gösterecek.

Otel yatırımcıları Anadolu'ya açılıyor

KONAKLAMA sektöründeki potansiyeli ile son zamanlarda daha fazla yerli ve yabancı firmanın ilgisini çeken Anadolu, otelcilerin yatırım akınına uğruyor. Daha önce kıyı bölgeleri ile İstanbul, Ankara,  İzmir  gibi illerde yoğunlaşan otel yatırımları için artık Anadolu da tercih ediliyor. Ekin Grubu'nun araştırmasına göre, Türkiye'de yabancı ve yerli şirketler, konaklama alanında Anadolu'ya yöneldi. Accor, Akfen ile kurduğu iş ortaklığında 50 tesise ulaşmayı planlıyor. Hilton, Türkiye'de işlettiği tesis sayısını 25'e çıkarmayı hedefliyor. Dedeman ise 2016'da otel sayısını 50'ye çıkarmayı, The Marmara 10 yılda 40 yeni otel ve Divan Otel Grubu da, 2017 yılına kadar da 58 otel öngörüyor.

Star