Türkiye, beton üretiminde dünyada 3. sırada!

Türkiye, beton üretiminde dünyada 3. sırada! Türkiye, beton üretiminde dünyada 3. sırada!

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Emrah ERTİN, beton üretiminde tüm dünyada önemli bir paya sahip olan Türkiye’nin, beton katkılarında da EFCA (Avrupa Katkı Üreticileri Federasyonu) üyesi ülkelerin toplam üretiminin yüzde 40’ını tek başına gerçekleştirdiğini söyledi.


 

Türkiye Katkı Üreticileri Birliği’nin (KÜB) 20. Yıl davetinde sektörün öne çıkan profesyonelleri bir araya geldi.

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Emrah ERTİN, davette gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, beton üretiminde tüm dünyada önemli bir paya sahip olan Türkiye’nin, beton katkılarında da EFCA (Avrupa Katkı Üreticileri Federasyonu) üyesi ülkelerin toplam üretiminin yüzde 40’ını tek başına gerçekleştirdiğini söyledi.

ERTİN; betonun dünyada insan tarafından üretilen en yaygın malzeme olduğunu belirterek, dünya nüfusu arttıkça insanların gıda, enerji, toprak, su ve barınma ihtiyacının arttığını, bunun da beraberinde daha fazla inşaat ihtiyacı doğurduğunu söyledi. Günümüzde son teknoloji ile üretilen yeni nesil beton katkıları kullanımı ile ise, inşaatların çevreye olan etkilerinin gün geçtikçe azalmaya başladığını dile getiren Emrah ERTİN, modern zamanda betonun artık; düşük su/çimento oranına sahip, daha dayanımlı, dayanıklı ve daha ekolojik bir ürün haline gelerek içerisinde daha fazla geri kazanılmış malzeme olacağını belirtti.

Emrah Ertin’in açılış konuşmasının ardından kurucu üyeler ile önceki dönem yönetim kurulu başkanlarına (Murat Belen, Nizamettin Günel, Nihat Girit, İzzet Kamil Kapucuoğlu, Kazım Yaşar Levent ve Merhum Volkan Ardaç adına Emre Ardaç, Cüneyt Dayıcıoğlu, Buket Tolun ve Bora Yıldırım) teşekkür plaketleri takdim edildi. 

KÜB Teknik Komitesi adına “Osman Tezel, Emrah Karataş, E. Yavuz Şahin, Özgür Mutlu, Kenan Çelikkaya, Alev Çankayalı ve Uğur E. Şenbil”in “Kimyasal Katkı Teknolojileri” sunumu ile devam eden etkinlikte ayrıca “İnşaat, Beton ve Çimento Sektöründe Gelecek Dönem için Beklenti ve Değerlendirmeler” konulu panel de yapıldı.

Moderatörlüğünü İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım’ın gerçekleştirdiği panelin konuşmacıları şu şekilde; İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fethi Hinginar, Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu ve Avrupa Hazır Beton Birliği ERMCO Türkiye Başkanı Sayın Yavuz IŞIK, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği CEO ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu YÜF Genel Sekreteri Sayın İsmail Bulut.

Panelistler, Türkiye ve dünyadaki inşaat sektörü genelinde beton ve beton katkıları üretiminin yarattığı ekonomik hacme dikkat çekerek, ülkemizin bu alandaki varlığına değindi.

1998'de kurulan ve Türkiye’nin ilk ve tek kimyasal katkı maddeleri üreticileri derneği olan Katkı Üreticileri Birliği (KÜB)’ün tüketiciye teknolojisi yüksek, kaliteli ürünler sağlamak için beton, harç ve çimento katkı üreticilerini bir araya getiren ve Avrupa Katkı Üreticileri Federasyonu (EFCA) içerisinde de Türkiye’yi temsil eden bir çatı kuruluş olması itibariyle beton, inşaat ve çimento sektörünün tüm paydaşlarına 20 yıldır hizmet verdiğini belirttiler.

KÜB 20. Yıl daveti, programın sonunda Grup Gündoğarken konseri eşliğinde verilen kokteyl ile son buldu.