15 / 08 / 2022

Türkiye-İran sınırına duvar için İran'dan açıklama!

Türkiye-İran sınırına duvar için İran'dan açıklama!

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye'nin İran sınırına inşa etmeyi planladığı duvarla ilgili memnuniyet duyduklarını açıkladı.İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Tahran'da düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin İran sınırına inşa etmeyi planladığı duvarla ilgili açıklamalarda bulundu.


Kasımi, güvenlik amacıyla Türkiye-İran sınırına duvar örülmesinden memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. Kasimi, "Biz, iki ülke arasındaki sınırı daha güvenli hale getirecek her türlü girişimi memnuniyetle karşılarız" diye konuştu.


Duvarın, sınırın sıfır noktasında değil, Türkiye topraklarında bulunacağı söyleyen Kasimi, "Her halükarda, sınırların güvenliği hem bizim için hem de Türkler için önemli bir konu ve iki ülke bu amaç için gerekli adımları atmalı'' dedi.


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise duvarla ilgili yaptığı açıklama da ise sınır duvarının İran'a karşı bir hareket değil, bölge halkı ve sınır güvenliği için gerekli bir adım olduğunu belirtti.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan ise yaklaşık 144 kilometrelik duvarın inşası için ihalenin tamamlandığını, inşaatın ilk bölümünü ekim ayında tamamlamayı planladıklarını kaydetmişti.
AA