Türkiye ısıtmada üretim üssü oldu

Türkiye ısıtmada üretim üssü oldu


ISK-SODEX 2008, Türkiye'nin ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sektöründe Avrupa'nın üretim üssü olduğunu ortaya koydu.


Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık'ın düzenlediği ISK-SODEX 2008 Fuarı önceki gün ziyaretçilerine kapılarını açtı. 130'u yabancı toplam 800 firmanın katıldığı fuar, 11 Mayıs'a kadar açık kalacak. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından açılışı yapılan fuarın ana teması, enerji verimliliği. Fuarda, küresel ısınmanın olumsuz etkilerini olumlu şekilde kullanabilen makineler, enerji tasarrufu sağlayan ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ürünler dikkat çekti.

Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demirtaş, "Bağımsız Devletler Topluluğu, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa'nın ortasında yer alan Türkiye, ısıtma soğutma, klima ve tesisat cihazları üretiminde AB'nin imalat merkezi oluyor. Giderek artan yabancı yatırımlar da bunun ispatı" dedi.

Yılda 54 milyar doları bulan dünya soğutma ve klima pazarının liderinin ABD olduğunu, ardından Uzakdoğu'nun geldiğini belirten Demirtaş, Türkiye'nin dünya klima pazarındaki payının yüzde 2-2.5 olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dört katı büyüyor

Soğutma ve klimanın yanı sıra dünyanın en büyük panel radyatör üretim ve ihracatının da Türk firmaları tarafından yapıldığını belirten Demirtaş, Türkiye'de iklimlendirme sektörünün yıllardır Türkiye genel büyümesinin 4 misli hızla büyüdüğünü vurguladı. Demirtaş, "Doymamış pazar ve ihracat sayesinde bu trendin devam edeceğini düşünüyoruz. 2008 yılı sektör cirosu, 2007'nin biraz üzerinde gerçekleşebilir" dedi.

Bosch ile sıcaklık sizi takip etsin

Bosch Ev Aletleri, Sodex fuarında ısıtma ve soğutma ürün gamında yer alan klima, kombi, şofben ve termosifonları ile yer aldı. Bosch'un Inverter kliması, sıcaktan bunalmaya son verirken, iç ünitesinde bakteri üremesini engelleyen teknoloji sayesinde sağlıklı ve temiz havayı garanti altına alıyor. İnverter klima ayrıca hem çevreci hem de aynalı siyah Premium dizaynıyla da çok şık bir ürün olarak dikkat çekiyor. Bosch kombiler ise, ısıtma ve sıcak su konforunu ekonomik yakıt tüketimi, şaşırtıcı sessizlik gibi pek çok üstün özellikle birlikte sunuyor. Kızılötesi ışınlardan faydalanan 'Follow-me' (Takip et tuşu) özelliği sayesinde, akıllı kumanda istediğiniz ısının siz i takip etmesini sağlıyor.

Prestijli konut projelerinin tercihi Baykan kombi

Düzce'deki kombi&panel radyatör üretim tesislerinde üretilen ve kalitesine en çok güvenilen markalardan biri olan Baykan Kombi, 2007 yılı Tüketici kalite ödülüne layık görüldü. 7/24 servis hizmeti veren Baykan, Ispartakule, Güneşpark Evleri, Sefaköy Evleri, Kemerpark Evleri, KİPTAŞ Başakşehir gibi Türkiye'nin en prestijli konut projelerinde kalitesi ve güvenirliği ile tercih edilen kombi markası oldu. Sektörüne Dünya'nın üçüncü ve Türkiye'nin en büyük fuarı olarak gösterilen Sodex 2008 fuarına da katılarak, yeni nesil ürünlerini tanıtıyor. Baykan, gökdelen, iş merkezi, fabrika, otel, hastanegibi büyük mekanların ısıtması için kaskad bağlanabilen, yoğuşmalı, yüksek verim ve performanslı ısıtma sistemlerini kuran Türkiye'de tek cihaz ile En Yüksek Gücü (200 kW) sunan marka oldu. Baykan, Türkiyede 26 plaza ve 500'ü aşkın bayisi ile İtalya ve Romanya'da kurulu merkezi şirketi, 20'yi aşkın ülkeye ihracat yapıyor.

Arçelik klimalar 5 kıtada

Sodex fuarında Arçelik standını ziyaret eden Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Aka Gündüz Özdemir, Arçelik olarak 5 kıtaya klima ihraç ettiklerini belirterek, "Öncelikli hedefimiz; Beko markalı klimalarımızla, özellikle yakın ve penetrasyonu düşük pazarlarda büyümek" dedi. Özdemir,Arçelik'in, LG Beko ve Altus markalarıyla toplam yüzde 50 pazar payı ile klima sektöründe de liderliğini sürdürdüğünü belirtti.

Baymak'tan istihdama destek

Baymak bilgisayar kontrollü modern makine ve cihazları, kalifiye elemanları, öncü ve yenilikçi yapısı, Avrupa kalite standartlarına uygun ürün yelpazesi ve satış sonrası hizmetlerinin kalitesi ile adından söz ettiriyor. Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, Baxi Group'un Fransa'daki fabrikasından sonra, Danimarka'daki fabrikasının da, Baymak'ın üretim üssünü genişlettiğini, binlerce kişiye daha ek istihdam sağladıklarını kaydetti.

Alarko Totaline'i tanıttı

Alarko Carrier, fuardaki standında ısıtma-soğutma alanındaki ürünleri ile kendi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren marketler zinciri Totaline'ı ziyaretçilere tanıttı. Alarko-Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, "Katıldığımız fuarlarda, birçok ülkeden gelen firmalar ile ticari ilişkileri geliştirmek adına önemli adımlar atıyoruz" dedi. Şahin, borsaya açıldıkları 1992'den bu yana sürekli kâr açıkladıklarını ve şimdiye kadar hiç zarar etmediklerini belirterek, bu yılki bütçelerinde de kârlılıklarında da yüzde 10'dan yüksek bir reel büyüme beklentisi içerisinde olduklarını söyledi. Şahin, 2007'de 218 milyon dolarlık bir ciroya ulaştıkları ve 35 ülkeye 37 milyon dolar ihracat yaptıklarını bildirdi.