Türkiye'de satılık konut fiyatları Ekim ayında en çok Rize'de arttı!

Türkiye'de satılık konut fiyatları Ekim ayında en çok Rize'de arttı! Türkiye'de satılık konut fiyatları Ekim ayında en çok Rize'de arttı!

Türkiye’nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları Rize'de yüzde 2.00 oranında arttı ve Rize fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerleri yüzde 2.08 ile en çok Yozgat’ta arttı.Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, REIDIN – GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) işbirliği ile hazırlanan endekslerin, ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün potansiyelini değerlendirmede bir ayna görevi gördüğünü vurguladı. Bundan dolayı sektörün bankacılık ayağına önemli ölçüde yön veren bir kuruluş olarak endekslerin hazırlanmasında katkıları bulunmasından memnuniyet duyduklarını belirten Haki, “Özellikle son dönemlerde faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi, kredilendirme oranının artması ve KDV’nin düşürülmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik olumlu beklentileri güçlendirdi. Bu düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı” dedi.


Recep Haki, İş Bankası’nın güçlü bir Türkiye için kredi faizlerini indirerek sektördeki öncü ve belirleyici rolünü bir kez daha teyit ettiğini, bankanın Eylül 2016 sonu itibarıyla 16.416 milyar TL’lik konut kredisi hacmi ile sektörün önde gelen bankalarından biri olmayı sürdürdüğünü vurguladı.


Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri Ekim ayı raporunda öne çıkan noktalar:


Türkiye’nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları Rize'de %2.00 oranında arttı ve Rize fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerleri %2.08 ile en çok Yozgat’ta arttı.


Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre; Ekim ayında bir önceki aya göre %0.29 oranında artış gerçekleşmiş olup, geçen yılın aynı dönemine göre %3.34 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre %70.20 oranında yükseldi.


Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçülmüştür.Haber AA'da şöyle yer aldı;


REIDIN Emlak Endeksi Ekim Raporuna göre, Türkiye'nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları Rize'de yüzde 2,00 arttı.


Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi Ekim Raporuna göre, Türkiye'nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları Rize'de yüzde 2,00  arttı ve Rize fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.


Türkiye İş Bankası açıklamasına göre, Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksleri  68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsıyor.


Rapora göre, Türkiye'nin 68 şehri içerisinde geçen aya göre satılık konut fiyatları Rize'de  yüzde 2,00  arttı ve Rize fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerleri yüzde 2,08 ile en fazla Yozgat'ta artış kaydetti.


REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,29 artış gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,34  ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre yüzde 70,20  yükseldi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, REIDIN -GYODER işbirliği ile hazırlanan endekslerin, Türkiye'deki gayrimenkul sektörünün potansiyelini değerlendirmede bir ayna görevi gördüğünü vurguladı.


 Haki, "Özellikle son dönemlerde faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi, kredilendirme oranının artması ve KDV’nin düşürülmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik olumlu beklentileri güçlendirdi. Bu düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı." ifadelerini kullandı.


 İş Bankası’nın güçlü bir Türkiye için kredi faizlerini indirerek sektördeki öncü ve belirleyici rolünü bir kez daha teyit ettiğini dile getiren Haki, bankanın Eylül 2016 sonu itibarıyla 16,416 milyar TL'lik konut kredisi hacmi ile sektörün önde gelen bankalarından biri olmayı sürdürdüğünü kaydetti.


AA