UNESCO korumasındaki alana 5 katlı bina inşa edildi!

UNESCO korumasındaki alana 5 katlı bina inşa edildi!


Artvin Borçka’da valiliğin izniyle yapılan 5 katlı binanın, UNESCO tarafından koruma altındaki yeşil alanda inşa edildiği ortaya çıktı. Binaya ilçe sakinleri tepki gösterdi.


Artvin Borçka’da UNESCO tarafından 'İnsan ve Biyosfer Programı' koruma ağı alanı içerisine alınan Camili (Macahel) köyünde Artvin Valiliği izniyle 5 katlı bina inşa edildi. Bu binanın Milli Eğitim Bakanlığı lojmanı olarak valiliğin bütçesiyle yapıldığını anlatan Macahel Biyosfer Rezerv Alanı Koruma ve Geliştirme Derneği başkanı Kemal Özdoğan, 'Yasal bir boşluk var. Maalesef ki bu tip başka binalar da yapıldı. Buda 1 yıl önce inşaatına başlandı, yeni bitti. Maalesef ki bu çirkin görüntü karşısında içimiz acıyor' dedi. 

İlçe sakinleri tepkili

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Karçal Dağı eteklerinde Gürcistan sınırında bulunan Camili (Macahel) köyünün, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, 'İnsan ve Biyosfer Programı' koruma ağı alanına dahil edildi. 

Macahel’de son dönemde 5 katlı bir binanın yapılmasına yurttaşlar tepki gösterdi. Kemal Özdoğan, 'Bu bölgedeki kamu binaları aşağı yukarı böyle yapılıyor. Böyle başka binalar da var. Biyosfer alanlarla ilgili Türkiye’de mevzuat hâlâ onaylanmadığı için askıda duran bir konu var. UNESCO tarafından tanınmış, onaylanmış, ama iç hukukta karşılığı yok. 10 yıldır bu konu sürekli sumenaltı ediliyor. Yönetmeliği bakanlık tarafından çıkarılmıyor. Bakanlığa bu yönde müraacatlarda bulunduk ama sonuç alınmadı. Biyorezerv alanı olarak tanımlanmasına rağmen uygulanabilecek hukuki bir zemin bulunmuyor.' şeklinde konuştu.

Özdoğan sözlerine, 'Kamu kurumları kendi ihtiyacı olan pansiyondur, okuldur, lojmandır, karakol binası gibi standart başka bölgelerde yaptığı gibi yapmaya devam ediyor. Her defasında bölgenin hassasiyetiyle ilgili durumu anlatıyoruz ancak onlar gene bildiklerini yapıyor. Doğayı devlete karşı, devlete rağmen korumaya çalışmak gerçekten çok zor' ifadelerini ekledi. 

Söz konusu binanın da İl Özel İdaresi bütçesiyle yapıldığını anlatan Özdoğan, 'Milli Eğitim Bakanlığı lojmanı olarak yapılıyor' açıklamasını yaptı. 

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, 'Biz öğretmenken oranın ne olduğunu sorduğumda bize de lojman olduğunu söylediler. Milli Eğitim’in öğretmenlerine lojman yapıyorlar. Devlet kendi eliyle yasaklamış olduğu çalışmayı kendisi yürütüyor' diye konuştu.