Ünlü mimarların çılgın projeleri!

Ünlü mimarların çılgın projeleri!

Dünyanın en ünlü mimarları birbirinden sıradışı projelere imza atarken gözlerini bile kırpmıyor...En yaratıcı projeler de en cesur mimarlardan çıkıyor Kimisi tenis topunun parçalara ayrılmış formlarından esinlenerek bir tenis kortu hayata geçiriyor, kimisi ise çatısında bile yürünen bir havaalanı yapıyor

Hongkong
Tepesinde yürünen havaalanı

Son dönemde birbirinden iddialı havaalanı projeleri hep Ortadoğu'dan geliyordu. Bugüne kadar yapılan en ilginç projelerden biri ise şu aralar Hong Kong'ta hayata geçiriliyor. Bir taraftan Victoria Limanı'na diğer taraftan ise Batı Kowloon Kültürel Merkezine açılan havaalanı patika üzerindeki katlı bahçeleri ile dikkat çekiyor. Limandan, tren istasyonunda ve otobüs garından olmak üzere tüm ulaşım çeşitlerine kolay ulaşım imkanı sağlayan projenin en alt katından metro istasyonuna, denize açılan bölümünden feribotlara diğer tarafından ise şehre açılıyor. Üstelik mimarinin en dikkat çeken taraflarından biri de yayaların yürüyüş alanının havaalanının tepesine doğru çıkması. Burada ise sizi müthiş bir Hong Kong manzarası sunması.

Fransa
Gehry, Fransa'nın bahçelerinde

İtalya'nın Venedik şehri geçtiğimiz hafta en önemli mimari organizasyonlardan birine ev sahipliği yaptı. Bu sene 12'incisi düzenlenen Mimarlık Fuarı'nda en dikkat çeken projelerden biri ünlü mimar Frank O. Gehry tarafından Fransa'nın Arles bölgesinde tasarlanan çok amaçlı parktı. LUMA / parc des ateliers adını taşıyan proje bölgedeki endüstriyel binaların yeniden elden geçirilmesi ile bölgenin yapısına uygun yeni binaların eklenmesini içeriyor. Sadece binaları değil bahçeleriyle de adından sözettirecek proje bu bahçeler sayesinde şehre de bağlanacak. Peyzajı Belçikalı bir şirket tarafından yapılan proje sanatçılara da evsahipliği yapacak.

Polonya
Polonya'da savaş müzesi

İkinci Dünya Savaşı'nın kötü anılarına en çok sahip olan ülkelerden biri Polonya, bu anıları bir müzeye kilitlemeye hazırlanıyor. Aralarında dünyaca ünlü mimar Daniel Liebskind'in de bulunduğu jüri tarafından seçilen mimari yarışmayı Studio Architektoniczne Kwadrat kazandı. Savaşın başladığı Gdansk şehrinde hayata geçirilecek proje minimalist bir anlayışla ele alındı. Yarışmanın jürisi Gdansk şehrinin tarihi bir ikonu olacak müzenin şehrin doğal havasını yansıttığını ve modern bir anlayışla ele alındığını savunuyor. Proje günlük ziyaretçilere uzun süre vakit geçirilebilecek geniş alanlar sunmanın yanı sıra üç boyutlu yapısıyla da dikkat çekiyor.
Sabah/Dilek TAŞ