Ünye Kalesi'nde restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi

Ünye Kalesi'nde restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi

Ordu'nun Ünye ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihe sahip Ünye Kalesi'ndeki restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları son aşamaya geldi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Ünye Kalesi'nde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce başlatılan restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kale güzergahı çevresine sur örme işlemleri tamamlanırken, kalenin zirve noktasına otantik bir ortamda çıkmayı amaçlamak için kayalıklara takılan halat gelenlerin ilgi odağı oluyor. Kalenin zirve noktasının düzlük ve çimenlik olması hem gelenlere Ünye'nin manzarasını sunuyor hem de dinlenmeye müsait bir ortam sağlıyor.

Bu arada restorasyon çalışmaları sırasında çok sayıda mezarın ortaya çıkması kalenin gizemini artırırken, çalışmalar sırasında çıkarılan arkeolojik buluntular ise müzeye nakledilerek muhafaza ediliyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, Ünye Kalesi'nin restorasyon çalışmalarının bitirilmesinin ardından yörenin cazibe merkezi haline geleceğini söyledi. Ünye Kalesi'nin öne çıkan çok farklı yönleri bulunduğunu belirten Günay, "Kısa bir süre önce başlayan ve yaklaşık 2 yıl içerisinde bitirmeyi amaçladığımız çalışmalar tamamlanmak üzere. Sonra kale mıknatıs gibi turist çekecek. Turizmle beraber hızlı gelişme sürecinde bölgenin ekonomisine de yüksek düzeyde katkı sağlanacaktır." dedi. (Zaman)

pus