12 / 08 / 2022

Üsküdar Bulgurlu'da 2 bin 350 metrekarelik parselin imarı değiştirildi!

Üsküdar Bulgurlu'da 2 bin 350 metrekarelik parselin imarı değiştirildi!

İBB Meclisi'nin mart ayı oturumlarında Üsküdar Bulgurlu'da “Karayolları yol kenarı koruma kuşağında” kalan yaklaşık 2 bin 350 metrekarelik parselin imarı “konut”, “park” ve “yol” alanı yapıldı.İBB Meclisi'nin mart ayı oturumlarında Üsküdar Bulgurlu'da “Karayolları yol kenarı koruma kuşağında” kalan yaklaşık 2 bin 350 metrekarelik parselin imarı “konut”, “park” ve “yol” alanı yapıldı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; parselin mülkiyet bilgilerinde “2017 tarihli KHK ile değişik 5411 sayılı Bankacılık Kanunu gereğince Akasya Alçı ve Akasya Yapı Ticari ve İktisadi Bütünlüğü oluşturulmasına karar verilmiştir.

Gayrimenkul üzerinde sade fon ve fonun ilişkili olduğu bakan tarafından fonun kayyımlık yetkisi kapsamında atananlar ve görevlendirilenler ile bu kişilerce şirketi temsil ve vekalete yetkili kılanlar işlem yapabilir” beyanları bulunuyor. Şu an parselin bir kısmı boş, bir kısmı da yol olarak kullanılıyor.

Üsküdar Bulgurlu da 2 bin 350 metrekarelik parselin imarı değiştirildi!

3200 METREKARELİK İNŞAAT HAKKI

Plan değişikliği teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan İBB Planlama Müdürlüğü, değişiklik sonucu fiili olarak kullanılan 7 metrelik yolun çıkmaz yola dönüşeceğini, bunun da ilgili yönetmeliklere aykırı olduğunu belirtti.

Parselin bin 174 metrekaresinin konut alanı olarak ayrıldığı ve 3 bin 200 metrekarelik inşaat alanı yapıldığı, bölgeye yapı ve nüfus yoğunluğu artışı getirildiği ifade edildi.

Değişiklik teklifinin 2020'de yürürlüğe giren ve “imarı planı değişikliği sonucu taşınmazda meydana gelecek değer artışının, değer artış payı olarak kamuya kazandırılmasına” yönelik hazırlanan yönetmelik kapsamında değerlendirilmesi gerektiği de dile getirildi. 

Uyarılara rağmen AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu komisyonlar plan değişikliğini uygun gördü. CHP ve İYİ Parti'nin muhalefeti ile değişiklik mecliste onaylandı.

Şehir Plancıları Odası'ndan  İzmir  Buca'daki imar planı değişikliğine ilişkin açıklama!