Van'a 23 bin 291 konteyner ulaştırıldı, 696 milyon TL aktarıldı!

Van'a 23 bin 291 konteyner ulaştırıldı, 696 milyon TL aktarıldı!

Bugüne kadar Van Depremi için; acil yardım ödenekleri dahil olmak üzere, gönderilen insani yardım malzemelerinin toplam maliyeti 696 milyon TL'yi buldu


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bugüne kadar Van depreminde zarar görenler için gönderilen insani yardım malzemelerinin toplam maliyetinin 696 milyon lira olduğunu bildirdi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Van’da depremzedelerin kışı sıcak bir ortamda geçirmelerini sağlamak amacıyla çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğü bildirildi.

Depremzedeler için üretim siparişi verilen 27 bin 598 konteynerdan 23 bin 291’i bölgeye ulaştırıldı.

Kurulan 18 bin konteyner, öncelikli olarak konutları yıkık ve oturulamaz olan vatandaşların barınmaları için tahsis edildi.

Konteyner kentlerde yaklaşık 180 bin depremzedenin yerleştirilmesi planlanırken Van Merkez’de 21, Erciş’te 4 yerleşim yeri konteyner alanı olarak belirlendi. Kurulan konteyner kentlere yerleştirilen vatandaşların elektrik, su, ısınma, giyim, eğitim, 3 öğün yemek ihtiyacı karşılanıyor, psiko-sosyal destek hizmetleri veriliyor.

Van ve çevresinde temeli atılan 3 bin 984 konutun, çoğunun kaba inşaatı tamamlandı. Konutlar, ağustos ayı sonu itibariyle depremzedelere teslim edilmeye başlanacak. Ayrıca yaklaşık 11 bin konutun ihale süreci de devam ediyor.

AFAD’ın açıklaması şöyle:

"Van ve Erciş mahalle muhtarları için 70 adet ofis konteyneri yaptırılmıştır. Muhtar Çalışma Ofisi olarak kullanılmak üzere planlanan konteynerlerin tamamı teslim edilmiştir.

Van Merkez’de kurulan 9 çadırkentte 13 bin 488, Erciş ilçesindeki 270 Mevlana Evi’nde ise bin 205 vatandaşımız barındırılmaktadır.

Ayrıca bugüne kadar 35 bin 976 depremzede vatandaşımız deprem bölgesinden nakledilerek, kamu tesislerine yerleştirilmiş olup, ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanmaktadır.

Kendi imkanları ile çeşitli illerimize giden depremzede vatandaşlarımızın ilgili Valiliklere müracaatı sonucu, barınma hizmeti verilenlerle birlikte bu rakam 50 bini aşmaktadır.

Bugüne kadar Van Depremi için; acil yardım ödenekleri dahil olmak üzere, gönderilen insani yardım malzemelerinin toplam maliyeti 696 milyon TL’dir.

Deprem bölgesindeki ihtiyaçların karşılanması için Van Valiliği, Bakanlıklar, sosyal tesislere yerleştirilenler için ilgili Valiliklere,
 üniversite ve diğer kurumlara AFAD ve Başbakanlık kaynaklarından toplam 138 milyon 250 bin TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan yardım kampanyaları kapsamında; Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay yardım hesaplarında toplam 302 milyon TL nakdi yardım toplanmıştır."

AA