Van'da yeni depremle birlikte sigortalı konutların hasarı arttı!

Van'da yeni depremle birlikte sigortalı konutların hasarı arttı!Meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremle birlikte Vandaki hasarlar artarken DASK, hasar tesbiti için ilave çağrılar alıyor. Şu ana kadar 3 bin 688 hasar ihbarında bulunuldu


Vanda önceki gün meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremle birlikte sigortalı konutlarda oluşan hasarlar da arttı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Vandaki hasar tespit çalışmaları, sayısı artan eksperlerle birlikte sürerken, hasar tespitlerinin önemli bir kısmı tamamlandı.

Depremin ardından Kurban Bayramı öncesi başlayan ödemeler ise devam ediyor. Depremden etkilenen konutlarda oluşan hasarın, Vanda önceki gün meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrası daha da arttığı konutlarda ise hasarların yeniden değerlendirilip vatandaşa ona göre ödeme yapılacağı öğrenildi.

Önceki gün meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremle birlikte Vandaki hasar tespitleri için ilave çağrılar alan DASKa, şu ana kadar 3 bin 688 hasar ihbarında bulunuldu.

Vandaki 84 bin konuttan 7 bin 318i sigortalı. Yaklaşık 4 bin sigortalı konutta küçük, orta veya büyük hasar olduğu tahmin edilirken, depremden dolayı DASKın, 30-70 milyon lira arasında Zorunlu Deprem Sigortası ödemesi yapması bekleniyor. Van depreminden sonra Türkiye genelinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısı 35 bin artışla 3 milyon 620 bin civarında bulunuyor.
         AA