Vatan Bilgisayar küçük mağazalarla AVM'lere girecek

Vatan Bilgisayar küçük mağazalarla AVM'lere girecek

Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, artık küçük mağazalar da açacaklarını belirterek, "Minimum 20 mağaza olmak üzere alışveriş merkezlerinde ne kadar mağaza bulursak açmayı planlıyoruz" dediVatan, dün yaptığı açıklamada, teknoloji perakende pazarının yılın ilk aylarında daraldığını, Vatan Bilgisayar'ın satışlarının da yüzde 40'lar düzeyinde gerilediğini söyledi. Ocak ve şubat aylarında zarar ettikleri halde personel maaşlarını artırdıklarını ifade eden Vatan, "Genellikle patronlar, 'personel bir şey yapsın bizi kâra geçirsin ondan sonra maaşları artırırız' der. Biz tam tersini yaptık. 'Biz önce personelin maaşlarını artıralım arkasından kâr zaten kendiliğinden gelecek' dedik ilginç bir şekilde gerçekten arkasından kâr geldi" dedi.

Nisan ayından itibaren kâra geçtiklerini belirten Vatan, şu an kârlarının geçen yılın iyi aylarını geçtiğini, tekrar prim dağıtmaya başladıklarını, bundan sonra önlerinin daha açık olduğunu söyledi. Vatan Bilgisayar'ın 12 mağazaya ulaştığını bildiren Vatan, şunları kaydetti: "Artık küçük mağazalar açalım diyoruz. Minimum 20 mağaza olmak üzere alışveriş merkezlerinde ne kadar mağaza bulursak açmayı planlıyoruz. En azından kriz sayesinde AVM'lerde kiralar düşmüşken... Çünkü çoğu müşteri fiyat ucuz da olsa buraya kadar kalkıp gelmiyor. Yakındaki bir yerden daha pahalı fiyatla alım yapabiliyor. Onların ne kadar yakınında olursak o kadar satış şansımızın artacağını düşünüyoruz. Rakiplerimiz AVM'lerden çıkıp büyük mağazalara dönmeye çalışıyorlar, biz de tam tersi küçük mağazalarla AVM'lere girmeye çalışıyoruz. Piyasanın yaptığından daha farklı bir şeyler yapmaya çalışacağız."
 
İnternetle ilgili planımız var
Bunun yanı sıra kurumsal satışa da başlayacaklarını bildiren Vatan, şirketlere satış tarafına yoğunlaştıklarını anlattı. Şirketlerin zaten müşterileri olduğunu, ancak şu ana kadar onların gelip bir şey almalarını beklediklerine işaret eden Vatan, "Şimdi o şirketlerin bizde, onların işlerini takip edecek birer temsilcileri olacak" dedi.
Hasan Vatan, ayrıca şu ana kadar büyüklüğünü bildikleri, ancak önemseyemedikleri bir yer olan internetle ilgili de bir planları olduğunu belirterek, yeni bir yer tutacaklarını, depo olarak kullanacakları bu bina üzerinden internet satışlarını gerçekleştireceklerini anlattı.
Referans