Vatandaş artık bitmiş ev alıyor!

Vatandaş artık bitmiş ev alıyor! Vatandaş artık bitmiş ev alıyor!

Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 42’si bitmiş konut stoklarından oluşurken, bitmemiş konutların satış oranı altı aydır düşüş eğiliminde..


Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 42’si bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 58’i ise bitmemiş konut stoklarından meydana geldi. Bitmemiş konutların satış oranında 4 puanlık bir düşüş olurken, bitmiş konutların satış oranında ise 4 puanlık bir arttı.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre bitmemiş konutların satış oranındaki düşüş ve bitmiş konutların satış oranındaki artış Mart ayından beri sürüyor.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ağustos ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 3.7 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 3.1 oranında erime gözlemlendi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre Ağustos ayında, markalı konut projelerinin yüzde 11’i yabancı yatırımcılara satıldı. Bu oran, son 6 aylık ortalamanın (yüzde 9) 2 puan üzerinde. Yabancı yatırımcıların tercihi ağırlıklı 2+1 (yüzde 42) özellikteki konutlar olarak öne çıktı. Onu 3+1 (yüzde 29) ve 1+1 (yüzde 19) konutlar izledi.

REIDIN Üst Yöneticisi (CEO) Kerim Alain Bertrand, “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0.17 ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9 artış gerçekleşti. Ağustos ayı içerisinde yaşadığımız kur şoku ve konut kredi faiz oranlarının son yılların zirve değerlerine ulaşması, beklendiği gibi talep azalmasını karşımıza getirmiş, konuta erişim problemini ortaya çıkarttı” diye konuştu.