Veysel Eroğlu: "Ilısu Barajı'nın yapım zarureti var"

Veysel Eroğlu:

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı'nın yapım zarureti bulunduğunu, Hasankeyf'teki tarihi eserler ve kültür varlıklarının korunacağını belirttiEroğlu, CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz'ün soru önergesine verdiği yanıtta, bölge halkının hayat standardının yükseltilmesi ve iş imkanı sağlanması açısından önemine vurgu yaptığı Ilısu Barajı'nın, yapım zarureti bulunduğunu ifade etti.

Barajın yapımına ilişkin karşıt görüşlerin, Hasankeyf konusuna odaklandığına işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:
"Hasankeyf'teki kültürel mirasın korunması için Ilısu Projesi bir fırsattır. Projeye karşı çıkanların, Hasankeyf'in tamamının sular altında kalacağı yönündeki görüşleri, gerçekle bağdaşmamaktadır. Hasankeyf'teki en mühim tarihi ve kültür varlıklarına sahip olan 'Yukarışehir', sular altına kalmayacaktır. Sular altında sadece bir takım tahrip olmuş yapıların bulunduğu 'Aşağı Şehir' kalacaktır. Ilısu Projesi ile altyapısı dahi olmayan bu yapılar
yerine, yine o civardaki bir alana geçmişin değerlerini günümüze çok daha iyi aktaran yepyeni bir Hasankeyf inşa edilecek ve bütün tarihi eserler ve kültür varlıkları korunacaktır. Ilısu Barajı ve HES Projesi sayesinde Hasankeyf tarih, kültür ve turizm konularında önemli bir cazibe merkezi olacaktır."
AA