Vizyon Park Ofis projesinde 8 bağımsız bölüm satışa sunuldu!

Vizyon Park Ofis projesinde 8 bağımsız bölüm satışa sunuldu!Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi tarafından bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda yapılan yazılı açıklamaya göre Vizyon Park Ofis projesinde 8 bağımsız bölüm satışa sunuldu.


Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi tarafından bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda yapılan yazılı açıklamaya göre Vizyon Park Ofis projesinde 8 bağımsız bölüm satışa sunuldu.


Kap Açıklaması:

29.03.2017 tarihinde onaylanan satışa söz konusu olan İstanbul Vizyon Park Ofis Blokları, İstanbul İli Yenibosna Merkez Mahallesi Köyaltı mevkiinde, 2006 yılında inşaatı başlamış olup 2011 yılında iskânı alınarak tamamlanmış 482 adet bağımsız bölümden oluşan ilk projemizdir. 


06.03.2017 tarihinde kamuya açıklanan değerleme raporunda, satıştaki bağımsız bölümler, projenin son kalan "tortu" olarak ifade ettiğimiz satılması zor olan son 9 üründen oluşmakta olup, yaklaşık olarak 9 yıl önce satışa sunulmuş ürünlerdir. 


Atıl durumda bulunan bahse konu bağımsız bölümlerimiz ile ilgili aylık ortalama 22.000 TL bedelli aidat ödemesi nedeniyle şirketimiz üzerine mali külfet getirmektedir. Şirketimiz 2012 yılından bugüne kadar 8 adet bağımsız bölüm için 1.307.224,58 TL aidat ödemiştir.


Satış işlemi ilişkili tarafa yapılmamış olup, bağımsız bölümlere ait bilgiler ekteki şekildedir.

Şirketimiz, basiretli bir tacir olarak ortaklarının ve paydaşlarının, gelişen piyasa koşulları ile ortaya çıkan kampanya koşulları sonucu rekabet ortamına uyum sağlamak ve satış oranlarında bir düşüş yaşanmaması ve likidite ihtiyacının karşılanması maksatlı bir dizi çalışmalar gerçekleştirmektedir. İş bu satış işlemi de teknik kadrolarımızın yapmış olduğu uzun araştırma ve çalışmalar neticesinde belirlenmiş olan  ve Yönetim Kurulunca Aralık 2016 tarihinde onaylanmış fiyat listesi üzerinden gerçekleştirilmiştir. 


Rus uçağının düşmesi, 15 Temmuz darbe girişimi, GYO vb. büyük firmaların düşük faiz ve 240 ay vadeli finansman seçenekleri, referandum öncesi piyasadaki durgunluk, gayrimenkul sektöründeki firmaların 1 USD Kur: 3.TL'ye sabitlemesi, İnşaat sektöründe özellikle bulunduğumuz lokasyonda yeni projelerin rekabeti arttırmış olması ve ekonomideki genel döngü sıkıntıları dikkate alındığında, bu satışların paydaşlarımıza yarar sağlayacağı kanaatine varılarak, bu fiyat listesi baz alınmıştır.


Ayrıca gayrimenkul değerleme farkları, stoklar hesabına dâhil edilmediğinden ve sadece dipnotlarda bilgi amaçlı izlendiğinden,  yapılan satış işlemi Mali tablolara hem VUK'a göre, hem de TFRS'ye göre maliyet değeri esas alınarak yansımaktadır. 


Ekte bulunan  tabloya  bakıldığında 9 yıldır satılamayan 8 adet bağımsız bölümün, mali tablolarımızdaki maliyet bedeli 10.001.171,05 TL olup 29.682.118,64 TL peşin satış bedeli göz önüne alındığında 19.680.947,09 TL oluşacak kar, piyasaların bugünkü durumu değerlendirildiğinde, atıl kalmış ürünlerin satılması sonucu şirketin finansman ihtiyacının karşılanması ile ortaklarımıza kar faydası sağlanması amaçlanmıştır.  Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,