Yabancı turist sayısı 1 milyon 800 bine ulaştı!

 Yabancı turist sayısı 1 milyon 800 bine ulaştı!

Bayram tatili turizm sektörünü uçurdu. Geçen yıla oranla bu ay yabancı turist sayısında yüzde 30'luk artış yakalayan sektör, bayramı % 100 dolulukla geçirdi. Yabancı turist sayısı 1 milyon 800 bine ulaştı. Yerliler Bodrum ve Belek'te yer bulamadıTurizm sektörü ekim ayında rekora imza attı. Geçen yıla oranla yabancı turist sayısında yüzde 30'luk artış yakalayan sektör, bayramı yüzde 100 dolulukla geçirdi. Mısır, Suriye gibi çevre ülkelerde yaşanan gerginlikler ve yurtdışındaki Türkiye tanıtımlarının artışta büyük etkisi olduğu belirtildi. 


SEZON KASIMA UZAYABİLİR 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kıyı otellerinin bayram boyunca yüzde 100 dolduğunu söyledi. Sezonun kasım sonuna kadar uzayabileceğini belirten Ayık, "Mısır, Suriye gibi çevre ülkelerde yaşanan gerginlikler nedeniyle Batılı tur operatörleri bu ülkelere gidecek Rus, Alman ve İngiliz turistleri güvenli bulduğu Türkiye'ye yönlendiriyor" dedi. 


TURİZM 12 AYA YAYILDI 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'de turizmin 12 aya yayıldığını söyledi. Türkiye'de turizmin çeşitlendiğine dikkati çeken Ulusoy, "Kültür turları kapsamında yılsonuna kadar önemli oranda rezervasyonlar alınıyor" dedi. Tur Operatörleri Platformu sözcüsü Cem Polatoğlu ise ekim ayında geçen seneye oranla yabancı turistte ortalama yüzde 30'luk bir artış öngördüklerini belirtti. Polatoğlu, "Ekim ayında tarihi bir rekora imza atıldı. Yoğunluk nedeniyle Bodrum ve Belek'te yerli turist yer bulmakta zorlandı" diye konuştu. 


7 MİLYON KİŞİ TÜRKİYE'DE TATİL YAPTI

Bayram boyunca 7 milyon kişinin Türkiye'de tatil yaptığı tahmin ediliyor. Bunların 1 milyonunun seyahat acenteleri vasıtasıyla, 1 milyonunun da online rezervasyon yaptığı belirtiliyor. Yaklaşık 1 milyon 800 bin yabancı turistin Türkiye'de tatil yaptığı tahmin edilirken, 3 milyon kişinin de yurtiçinde akraba ziyaretine gittiği ifade ediliyor. Sabah