07 / 10 / 2022

Yabancılara konut satışında yatırımcı profili değişiyor!

Yabancılara konut satışında yatırımcı profili değişiyor!

Yabancılara mülk satışını sınırlandıran mütekabiliyet kanunuyla ilgili düzenlemelerde sona gelindiği şu günlerde, yabancılara mülk satışında yatırımcı profili de değişiyorCentry 21 Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Altaş, yaptığı açıklamada, 2004 yılından beri yabancılara gayrimenkul sattıklarını, İstanbul
 içinde ağırlıklı olarak çalışmaya başladıklarını belirtti.

Özellikle Esenşehir, Bahçeşehir, Beylikdüzü bölgesindeki yabancılara satış yaptıklarını ifade eden Altaş, bu satışları merkeze doğru kaydırmanın formülünü aradıklarını ve onun altyapısını oluşturduklarını söyledi.

Altaş, "Müşteri profilini değiştirdik. Daha önce yabancılara sattığımız konutların metrekaresi 1.000-1.500 lira iken şimdi metrekaresi 4.000-4.500 dolar olan yerlerde de satışa başlayacağız" dedi.

Arap yarımadasındaki sermayeyi yurt içine sokmaya çalıştıklarını söyleyen Altaş, "Şu anda Türkiye Arap yarımadasından bakıldığında çok popüler bir ülke. Yerli diziler olsun, Başbakanımızın One minute açıklaması olsun bu ülkelerin bize bakışını pozitif yönde etkiledi. Kıvanç Tatlıtuğ ile beraber bir Arabistan gezisi yapmak lazım. Herhalde yabancılara konut satışında bu anormal patlama yarattı" diye konuştu.

Yabancılara ayda ortalama 50-100 konut satışı yaptıklarına, iç piyasanın zayıf olduğu dönemde yurt dışı bazlı çalıştıklarına işaret eden Altaş, ağırlıklı taleplerin Amerikan kökenli vatandaşlardan geldiğini, daha çok yatırımlık aldıklarını belirtti. Hüseyin Altaş, "Yabancılar global kriz nedeniyle alternatif gelir elde etmenin formülünü arıyorlar. Bu dönem bizim için büyük fırsat" dedi.

"İlk çıkış projemiz Merterdeki Garage Tower olacak"

Topkapı Merter bölgesinde 36 katlı Garage Tower adlı rezidans projesini Arap yarımadasına satmayı planladıklarını ifade eden Altaş, "Burada metrekare fiyatları 2 bin 500 ile 5 bin 600 dolar arasında değişiyor. 140 metre yüksekliğinde. Bu ilk çıkış projemiz olacak. Altyapı çalışmaları bitti. Önümüzdeki aydan itibaren start vereceğiz" dedi.

Merter bölgesinde yeni yapılaşmalar olduğuna da işaret eden Altaş, o bölgede şubat-mart gibi ikinci bir proje daha başlatacaklarını, o projenin içinde alışveriş merkezi gibi ticari ünitelerin de yer aldığını, daha sonra Bahçeşehir bölgesinde bir villa projeleri olacağını kaydetti.

Altaş, "Avrupada global krizden dolayı finansal sıkıntı var. Bundan sonraki süreçte Boğazda yalı olsun, Merter projesi gibi alternatif projelere konsantre olacağız" diye konuştu.
AA
Geri Dön