Yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımı hızlandı!

Yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımı hızlandı!Super Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Gökçiler, "Çin’den gelen taleplerden sonra beklenmedik ülkelerden de alıcılar gelmeye başladı. Doğu Afrika’da bulunan Seyşeller Cumhuriyeti, Cibuti, Tanzanya ve Eritre bu ülkelerin arasında yer alıyor" dedi.


Super Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Gökçiler, yabancıya konut satışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dr. Ali Gökçiler, konuya ilişkin açıklamasında "Çin’den gelen taleplerden sonra beklenmedik ülkelerden de alıcılar gelmeye başladı.  Doğu Afrika’da bulunan Seyşeller Cumhuriyeti, Cibuti, Tanzanya ve Eritre bu ülkelerin arasında yer alıyor" dedi.

Yabancıların Türkiye

TÜİK verilerine göre Temmuz 2021'de yabancılara gerçekleştirilen konut satış rakamı bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 64,0 arttı ve 4 bin 495 olarak kaydedildi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Temmuz'da ilk sırada bin 951 konut satışı ile İstanbul yer alıyor. İstanbul'u sırasıyla 931 konut satışı ile Antalya, 312 konut satışı ile Ankara, 217 konut satışı ile Mersin ve 158 konut satışı ile Bursa takip etti. Alım yapan ülkeler sıralamasında ise ilk 3’te 712 konut satışıyla Irak, 619 konut satışı ile İran, 365 konut satışı ile Rusya Federasyonu yer alıyor. Bu ülkelere yoğun ilginin aktığı Çin’in ardından Seyşeller, Cibuti ve Eritre de dahil oldu. 

Yabancıların Türkiye

‘Türkiye, yabancılara konut satışı için çok avantajlı bir ülke’

Super Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Gökçiler, Çin’den sonra Doğu Afrika’da yer alan ülkelerin de Türkiye’ye ilgi gösterdiğine dikkat çekti. Seyşeller’e Beylikdüzü’nden satış yapıldığına vurgu yapan Gökçiler, "Yeni pazar Çin’den sonra Doğu Afrika ülkeleri olan Seyşeller Cumhuriyeti, Cibuti ve Eritre’ye satış yapmamız da bizi ayrıca şaşırttı. Tanzanya’dan alımlar gerçekleşti. Daha önce Nijerya’ya, Fildişi Sahilleri’ne yani Afrika’da ’sahra altı’ dediğimiz bölgelerden ciddi alım var. Ülkemizin Afrika bölgesinden ve diğer ülkelerden ilgi görmesi daha önceden de dediğim gibi sadece gayrimenkul alanında değil; turizm, ticaret, ekonomi, tekstil alanlarında da ülkemize hem ekonomik anlamda olsun hem de tanınırlık olarak olsun, getiri sağlayacak olanaklar sunuyor" değerlenndirmesini yaptı.

Türkiye’nin yabancılar için gayrimenkulde avantajlı ülke olduğunu dile getiren Gökçiler, İstanbul’dan sonra Ege ve Akdeniz’e de taleplerin artacağını  öngördüklerini vurguladı. "Zaten doğal güzellikleriyle öne çıkan ve ada ülkesi olan Seyşeller’in Ege ve Akdeniz bölgesine de yoğunlaşacağını düşünüyoruz. Ülkemizde dört mevsimin yaşanıyor olması ve Asya’yla Avrupa arasında köprü görevi görmesi yabancılar için Türkiye’yi daha avantajlı konuma getiriyor. Bu sebeple her mevsimi ayrı güzel olan Türkiye’de yaşamak isteyen, bir eve sahip olmak isteyen yabancıların sayısı da gün geçtikçe artıyor" açıklamasında bulundu. 

Yabancıların Türkiye

‘Türkiye’deki gayrimenkul yatırımı, coin’den çok kazandırdı’

Yatırım açısından değerlendirildiğinde Türkiye’den alınan gayrimenkulün kripto paralardan daha fazla getiri sunduğunun, bu nedenle de daha karlı olduğunun altını çizen Gökçiler, alıcılara coinlere yatırım yapmaları yerine konut alımına yönelmelerini önerdi. 

Gökçiler, "Türk konut pazarında yatırımcılar neredeyse coin yatırımından fazla kazanıyorlar. Yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tercih etmelerindeki bir diğer önemli sebep olarak ciddi anlamda paralarını Türkiye’de değerlendirmelerini gösterebiliriz.  Ben 4-5 ay önce coin yatırımcılarını yine gayrimenkule davet etmiştim. Bu aylarda bir gayrimenkul alsaydınız bir kripto paraya almak yerine şu an çok daha fazla para kazanıyor olacaktınız. Biz Türkiye’den belki bunu çok hissedemiyor olabiliriz ama emin olun bütün dünya Türkiye’deki konut fiyatlarındaki değer artışının, paranın değer korumasının son derece farkında. Kiralar noktasında da beklenilen şey ev fiyatlarının yükselmesiyle beraber, kira fiyatlarının yükselmesi. Şu an Türkiye’de 240 ayda hatta zaman zaman 220 veya 210 ayda geri dönüşünü sağlayan önemli ticariler, kendini geri amorte eden ticariler var. O yüzden yabancı yatırımcıların gözü hem kiralama anlamında, hem satın alma anlamında Türkiye’de. Biz coini dövdük bunu söyleyebiliriz getiri anlamında" şeklinde konuştu.

8 yılda yabancıya 225 bin konut satıldı!

Yabancıya konut satışında rekor beklentisi!