Yabancıya konut satışı 5 ayda 2 milyar doları aştı!

Yabancıya konut satışı 5 ayda 2 milyar doları aştı!


Geçtiğimiz sene yabancıya 4,6 milyar dolarlık gayrimenkul satışı gerçekleşmişti. Bu sene ise ilk 5 ayda yabancıya 2,1 milyar dolarlık taşınmaz satıldı....


Türkiye, 2018'in ilk 5 ayında yabancıya 2.1 milyar dolarlık gayrimenkul sattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden yapılan incelemeye göre geçtiğimiz sene yabancıya 4.6 milyar dolarlık konut satışı gerçekleşmişti. Türkiye'nin bu sene bu rakamın üzerine çıkması bekleniyor.

Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre, yabancıya konut satmak üzere Fuzul grup bünyesinde kurulan Nevita International’ın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, ilk 5 ayda gerçekleştirilen 2,1 milyar dolarlık satışın 600 milyon dolarlık kısmının sadece Mayıs ayında yapıldığını kaydetti. Akbal, bu yıl döviz kurunun etkisiyle yabancıya konut satışından elde edilen gelirin 5 milyar doları bulacağını ifade etti. 

Yabancıya konut satışı 5 ayda 2 milyar doları aştı!

'GELECEK YATIRIMLARIN HABERCİSİ'

Akbal, diğer bütün gelişme sürecini tamamlayan ülkelerde, gelişme eğiliminin konut satışı ile başladığını hatırlatarak “Konut almak diğer gelecek yatırımların habercisi. Büyük yatırımlar önce konutla başlar. Öte yandan sadece konut satışı yaparak ülkemize anlık döviz getirmiyoruz. Akabinde konutu alanlar en az 2 ay ülkemizde yaşıyor. Yaşarken de ayrıca ülkemize vergi ödemeye devam ediyorlar” dedi.

YABANCIYA SATIŞ 15 AYIN ZİRVESİNDE

Haziran'da markalı konut projelerinde yabancı alıcıların oranı son 15 ayın zirvesine çıktı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre Haziran'da markalı konut projelerinin yüzde 10'unu yabancı yatırımcılar aldı. Bu oran, son 6 aylık ortalamanın 3 puan üzerinde seyretti. Yabancı yatırımcılara satışlar Şubat'ta yüzde 6, Mart ve Nisan aylarında yüzde 8, Mayıs ayında ise yüzde 7 oranında gerçekleşmişti.

Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak, yüzde 42 oranıyla 1 oda 1 salon özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 24 ile 3 oda 1 salon ve 2 oda 1 salon konutlar takip etti. Son altı aylık ortalamanın yüzde 7 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar Şubat ayında yüzde 6, Mart ve Nisan aylarında yüzde 8, Mayıs ayında ise yüzde 7 oranında gerçekleşmişti.