Yalıtım sektörü inşaattaki durgunluğa rağmen büyüyor

Yalıtım sektörü inşaattaki durgunluğa rağmen büyüyorKonut satışlarındaki yavaşlama ile birlikte inşaat sektöründe yaşanan gerilemenin, yalıtım sektörünün büyümesini yavaşlattığı, ancak doğrudan etkilemediği bildirildi.
XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, sektörün 2007 yılında ortalama yüzde 15-20 büyüdüğü ve 2008 yılında da aynı oranlarda büyümesinin beklendiği belirtilerek, yalıtımın alt sektörleri içerisinde en hızlı büyüyen sektörün ise dış cephe ısı yalıtımı olduğu belirtildi.


Konut projelerinde yaşanan hızlı artış ve doğal gazın yaygınlaşması ile ısıtma ve soğutma giderlerinde yaşanan artışın ısı yalıtımı sektörünün büyümesinde etkili faktörler olduğu belirtilen açıklamada, 2007 yılının ilk 9 ayında inşaat ruhsatı alan konutların inşaat alanının metrekare olarak 2006 yılına kıyasla büyümemesine rağmen, mevcut binalarda yenileme pazarı olarak anılan renovasyon projelerinin etkisiyle dış cephe ısı yalıtım pazarının büyümeye devam ettiği ifade edildi.


XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Topçu da ısı yalıtımı pazarının son 10 yıldır her yıl ortalama yüzde 20, mantolama olarak bilinen dış cephe ısı yalıtımı pazarının ise son 5 yıldır her yıl ortalama yüzde 35 büyüme gösterdiğini kaydetti.


Enerji Verimliliği Kanununun işlerlik kazanmasının, 2008 yılında sektörün büyümesine katkıda bulunacağını belirten Topçu, aslında Türkiye'de ısı yalıtımının 2000 yılından bu yana zorunlu bir uygulama olduğunun altını çizdi.