11 / 08 / 2022

Yangın kulelerinin enerjisi, güneş panelleriyle sağlanıyor!

Yangın kulelerinin enerjisi, güneş panelleriyle sağlanıyor!

Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanındaki 9 yangın gözetleme kulesinde güneş enerjisinden faydalanılıyor.Yangın kulelerinin enerjisi, güneş panelleriyle sağlanıyor.Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin konuyu değerlendirdi.Bolu Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde bulunan 14 yangın gözetleme kulesinden 9'unun enerji ihtiyacı, güneş panellerinden karşılanıyor.


Yaz mevsiminin gelmesi ve havanın ısınmasıyla yangın gözetleme kulelerindeki orman muhafaza ekipleri teyakkuza geçti. İl sınırları içinde kalan 9 kulenin elektrik enerjisi, yenilenebilir kaynaklardan güneş panelleri aracılığıyla üretiliyor. 


Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sorumluluk alanındaki 14 yangın gözetleme kulesinden 5'inde elektrik bulunduğunu söyledi.


Bazı yangın gözetleme kulelerine, gerek hava, gerekse coğrafi zorluklar nedeniyle elektrik ulaştıramadıklarına dikkati çeken Şahin, "Biz de hem bu kulelerle  iletişimimizin aksamaması hem de bekçimizin elektrik kullanabilmesi için güneş enerji panelleri kurduk" diye konuştu.


Yangın kulelerinin çoğunlukla bin 500 rakımdan daha yüksek yerlerde konuşlandırıldığına dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti:


"Yöremiz iklim açısından oldukça yoğun kar memleketi olduğu için bu kuleler bin 500 metre ve üzerinde bulunuyor. Bu nedenle bu bölgelerimize elektrik gitmemiş. Buradaki sorunu da güneş panelleriyle çözüyoruz. Kulenin işlevine göre 2 ila 4 panel kullanıyoruz. Bu panelleri yangın mevsiminin başında mayısın sonunda monte ediyoruz. Ekimin sonuna kadar paneller orada duruyor. Enerji panelleri sayesinde yangın gözetleme kuleleriyle daha sağlıklı iletişim kuruyoruz. Paneller, öncelikle telsiz sistemlerimizi çalıştıran kuru akülere elektrik sağlıyor. Ondan sonra kulecinin bulunduğu odayı ve kuleyi aydınlatmak için kullanılıyor. Bunun yanında kule bekçisinin ihtiyaçlarının yansı sıra küçük boy buzdolabını çalıştıracak kadar elektrik sağlıyor. Dünyanın dönme ve mevsim durumuna göre her ay bunların açıları güncelleniyor."


AA