Yatırımcı İskenderun'da arsa arıyor

Yatırımcı İskenderun'da arsa arıyor


Atakaş Şirketler Grubu Başkanı Recep Atakaş, İskenderun bölgesinde yatırımcıların arsa bulmakta zorlandıklarını belirterek, sanayici için arsa üretilmesini istedi.


Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Payas beldesinde, Rusya'nın en büyük demir çelik üreticisi firmalarından Rus Magnitogorsk Iron&Steel Works (MMK) ile yassı demir çelik tesisi kuran Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, yörede yatırımcıların arsa sıkıntısının giderilemediğini kaydetti. Konu hakkında açıklama yapan Atakaş, İskenderun Körfezi'nin sadece Türkiye'nin değil, dünyanın ilgi odağı olduğunu ancak, arsa konusundaki sıkıntıların yatırımcıların şevkini kırdığını söyledi.

Yatırımcı Gelecek
Atakaş, Ruslarla kurdukları demir çelik tesisinin devreye girmesinin ardından bölgeye daha fazla yatırımcı geleceğini belirterek, "İkinci Gebze olmaya aday İskenderun Körfezi çevresinde sanayici için arsa üretilmeli'' dedi. İSDEMİR'in de bölgede yassı üretime dönüş çalışmaları yaptığını anımsatan Atakaş, İSDEMİR ve MMK-Atakaş fabrikalarının yassı çelik üretimine başladıktan sonra birçok yatırımcının bölgeye geleceğini ifade etti. Bölgede yassı ürüne bağlı pek çok yeni sektörün kurulabileceğini kaydeden Recep Atakaş, bunun binlerce kişiye istihdam sağlayacağını söyledi.

Enerji de Sorun
Tesislerinde üretime başladıktan üç yıl sonra 10 milyar tonluk üretim yapmayı hedeflediklerini belirten Atakaş, "Yatırım yapmak isteyen işadamları çok olmasına karşılık yatırım alanı bulunamaması sıkıntı yaratıyor. Devletimizin altyapıyı hazırlamasıyla, pek çok yeni sanayi tesisi kurulacak. Yeter ki arsa sorunu çözümlensin'' diye konuştu.

Yatırımcının arsa temininin dışında bir başka sorunlarının da enerji olduğuna işaret eden Recep Atakaş, Ruslardan sonra Almanlarla da ortak çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi