Yeni imar yönetmeliği inşaat sektörünün taleplerine göre düzenlendi!

Yeni imar yönetmeliği inşaat sektörünün taleplerine göre düzenlendi! Yeni imar yönetmeliği inşaat sektörünün taleplerine göre düzenlendi!

1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan yeni imar yönetmeliği inşaat sektörünün talepleriyle yeniden düzenlendi. Mevzuata uygun alınan inşaat ruhsatı ile yapılan projeler, imar planı iptalleriyle akamete uğramayacak.İnşaatın 'yeni anayasası' olarak adlandırılan imar yönetmeliği 1 Ekim'de yürürlüğe giriyor. Edinilen bilgilere göre, inşaat sektöründen gelen talepler üzerine yönetmelikte bazı düzenlemelere gidildi. Değiştirilen düzenlemelerin başında müktesep hak ve kentsel dönüşümde 2/3 hakkının devam etmesi bulunuyor. Müktesep hak konusu gayrimenkul sektörünün en büyük sıkıntılarından biriydi. 1 Ekim'de yürürlüğe girecek yönetmelikle, mevzuata uygun alınan inşaat ruhsatı ile yapılan projelerin, imar planı iptalleriyle akamete uğramasının önüne geçildi. Önceden kazanılmış olan hak, plan iptalleri olsa bile korunmaya devam edecek.


YABANCIYA DA YARAYACAK

Yapılan bu düzenlemeyle gerek yerli ve yabancı yatırımcılar gerekse de tüketiciler koruma altına alındı. Özellikle yabancı yatırımcı daha önce inşaat devam ederken plan değişikliği nedeniyle inşaat ruhsatının iptal edilmesinden korkuyordu. Yeni imar yönetmeliğinde bu konunun çözülmesiyle yabancı yatırımların da ivme kazanması bekleniyor.


YOL HARİTASI BELİRLENDİ

SABAH'ın İzmir'de düzenlediği Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşümle ilgili belirlenen yeni yol haritasının müjdesini vermişti. Kentsel dönüşümde seferberlik başlatacaklarını açıklayan Bakan Özhaseki, yılda 500 bin konut dönüştürmek için hızlandırmak için yeni çalışmalar yapacaklarını söylemişti.


Sabah / Seda Tabak