Yılmaz Doruk: Yeni Yusufeli en modern ilçesi olacak!

Yılmaz Doruk: Yeni Yusufeli en modern ilçesi olacak! Yılmaz Doruk: Yeni Yusufeli en modern ilçesi olacak!

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, "Türkiye'nin prestij projelerinden biri olan Yusufeli Barajı'nın inşası tüm hızıyla devam ediyor. Yeni Yusufeli 21. yüzyılın en modern ilçesi olacak'' diye konuştu.


Artvin Valisi Yılmaz Doruk, inşaatı devam eden Yusufeli Barajı'nın hizmete alınması ile su altında kalacak Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yerleşim yerinde incelemeler gerçekleştirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Yusufeli Barajı ve HES Projesi aylık koordinasyon toplantısı için ilçeye gelen Doruk, toplantı öncesinde yaklaşık 1535 dekar alanda inşa edilen yeni yerleşim yerini gezdi.

İncelemeler sonrasında gazetecilere açıklamalar yapan Doruk, Yusufeli Barajı ve HES'in inşasının tamamlanmasıyla su altında kalacak ilçe merkezinin, Yansıtıcılar ve Sakut mevkilerinde inşa edilen alana taşınacağını açıkladı.

Türkiye'nin prestij projelerinden biri olan Yusufeli Barajı'nın inşasının hızla sürdüğünden bahseden Doruk, bir taraftan da Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yerleşim alanında alt ve üst yapı çalışmalarının devam ettiğinden bahsetti.

Yeni Yusufeli'nin, 21. yüzyılın en modern ilçesi olacağının anlatan Doruk, şu açıklamalarda bulundu:

"Kamu binalarından konutlara kadar çalışmalar sürerken, yeni ilçeye yakışacak çevre ve alan düzenlemesi de yapılıyor. Bu kapsamda Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüzce ağaçlandırma çalışması başlatıldı. Burada çok önemli bir iş yapılıyor. Bir yandan ağaçlandırma çalışması yapılırken bir taraftan da mevcut ilçemizde yetişen meyve türlerini buraya dikiyoruz. Daha önceden tespit edilmiş ağaçları sökerek buraya taşıyarak toprakla buluşturuyoruz. İnsanlarımızı buraya yerleştirmeden önce, ağaçlarımızı yerleştirmiş olacağız. Buradaki çalışmalardan şahsen çok etkilendim. Hem rekreasyon alanı oluşturuluyor hem de çeşitli meyve türleri ekiliyor. Bu çalışmalar Yusufeli'nin güzelliğine güzellik katacaktır."

Yusufeli'nin yeni yerleşim yerinin inşası sürecinin sürdüğünü anlatan Doruk, çalışmalarda bir aksaklık olmadığını, planladığı vakitte tamamlanacağını kaydetti.

Yusufeli ilçesinin mevcut yerleşim alanının 750 dekar olduğunu belirten Doruk, Yansıtıcılar ve Sakut bölgesinde inşası süren yeni yerleşim yerinin ise 843 dekarlık imar alanına, 692 dekar park ve rekreasyon alanına sahip olacağını kaydetti.

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ise ağaçlandırma çalışmasının yeni ilçenin, eski ilçeden izler taşıması adına çok önemli olduğunu söyleyerek emeği geçenleri teşekkürlerini iletti.

Yeni yerleşim yerinin çok zor bir coğrafyada inşa edildiğini söyleyen Balta, "5 yıl önce buraya geldiğimizde bir ilçe kurulabileceğini hayal bile edemiyorduk. Geldiğimiz noktada çok güzel şeyler ortaya çıktı. Bir bölgemizde konutların inşası bitmiş durumda. Diğer bölgelerde de çalışmalar sürüyor. İnşallah planladığı gibi sona erecek." şeklinde konuştu.

Vali Doruk'a, incelemelerinin ardından Balta'nın yanı sıra Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, İl Milli Eğitim Müdürü Fahrettin Acar ile bazı kurumların müdürleri de katıldı.

İncelemeler sonrasında Yusufeli Barajı ve HES Projesi aylık koordinasyon toplantısı, Vali Doruk başkanlığında, yeni yerleşim sahasında DSİ'ye ait bir konteynerde basına kapalı olarak yapıldı.