Zeytinburnu'ndaki arsaların satışında yabancıya esneklik

Zeytinburnu'ndaki arsaların satışında yabancıya esneklikTürkiye'de yabancılar ancak sahip oldukları şirket aracılığıyla arsa satın alabiliyor, bireysel olarak ihalelere giremiyor. Ancak Emlak Konut'un Zeytinburnu'ndaki 3 arsa satışında bu konuda esneklik getiriliyor. 12 Eylül'de gerçekleşecek ihalelere yabancı


Emlak Konut Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, yabancıların açık artırmada en yüksek teklifi sunmaları ve yönetim kurulunun da ihale sonucunu onaylaması halinde kendilerine şirket kurmaları için 30 gün süre tanınacağını söyledi.


Yetgin, "Bu yabancı katılımcılara kolaylık olacak. Aksi taktirde ihaleye girmek için şirket kuruluş prosedürleri ile uğraşacak ve eğer alamazsa belki de kurduğu o firmayı fesh etmesi gerekecekti" dedi. Accor grubunun yatırımlarına komşu alanda bulunan sözkonusu arsalardan birinin üzerinde define olduğu iddiaları kısa bir süre önce gündeme gelmişti. Ancak yapılan ilk aramalarda sonuç çıkmayınca arsalar satışa şartlı olarak sunuldu. Buna göre, arsanın yeni sahipleri gelecekte buradan hazine çıkması halinde bulunan definenin yüzde 25'ini Emlak Konut'a ödeyecekler.


Zeytinburnu sahil şeridinde yer alan 73 bin metrekarelik 2 adet arsa, yüzde 18 KDV hariç 184 milyon YTL vadeli satış değeri ile, 15 bin 500 metrekarelik bir arsa da, yüzde 18 KDV hariç 41 milyon YTL vadeli satış değeri ile açık artırma ile 12 Eylül tarihinde satılacak. Arsanın 73 bin metrekarelik kısmı daha önce mayıs ayında satışa çıkartılmış ve ihalede en yüksek fiyat olarak 184 milyon YTL artı KDV önerilmişti. Ancak Emlak Konut satış değerini düşük bularak ihaleyi 11 Haziran'da iptal etmişti.


İstanbul'da Zeytinburnu gibi başka bir lokasyon olmadığını belirten Feyzullah Yetgin, "Seçim sonrası atmosferin yatırımcı psikolojine daha uygun olacağını ve arsanın gerçek değerini bulacağını düşünerek bir de böyle denemek istedik" dedi. İmar durumu, turizm ve ticaret merkezi yapmaya müsait olan arsaların tam ortasında uluslararası otel zinciri Accor Grup'un toplam inşaat alanı 26 bin metrekare tutan Novotel ile İbis Otel'i bulunuyor. Bu ihale ile Akfen ile Türkiye'deki ortak projeleri için ilk adımı Zeytinburnu'nda atan Accor'a yeni komşular gelecek. Ticari, turizm imarı olan arsalar için belirlenen inşaat yoğunluğunun 2 olması nedeniyle satışa konu arsalara 170 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek.


Selma Şenol/Referans