1 saatlik yol 5 dakikaya iniyor

1 saatlik yol 5 dakikaya iniyor

İstanbullular'ı çıldırtan trafik sorununa çözümde dev adım!


İstanbul'da işkenceye dönen trafiğe çözüm için başlatılan projesinin Kağıthane-Dolmabahçe ayağı tamamlandı. Yıl sonunda açılacak 4 bin metrelik tünelle Dolmabahçe'den Kağıthane'ye 5 dakikada gidilebilecek.. Bu kapsamda başlatılan 7 tepe 7 tünel projesinin ilk adımı olan Kağıthane-Dolmabahçe Tüneli'nde sona gelindi. 4 bin metre uzunluğundaki tünel bul yıl sonunda hizmete giriyor. Sırada diğer tüneller var... Proje Müşavir Müdürü Yüksek İnşaat Mühendisi Hamdi Türedi, tünelin Kağıthane-Piyalepaşa ve Bomonti-Dolmabahçe olmak üzere iki kısımdan oluştuğunu belirtti. Bu tünelin açılmasıyla trafikte büyük bir rahatlama yaşanacağını anlatan Türedi şöyle konuştu: "İstanbul'da yapılacak olan diğer tüneller raylı sistemlere ya da deniz ulaşımına entegre edilecek. Bu yolu, trafiğin yoğun olduğu saatlerde 1-1.5 saate gidilirken, tünelin açılmasıyla saatte 70 km hızla giden bir araç 5 dakikada alabilecek." İstanbul'da artık mevcut yolların genişletilmesiyle trafik sorununun çözülemeyeceğinin altını çizen Türeli, "Tünel yollar şart. Çünkü mevcut yollar artık bu yükü kaldıramıyor. Bazı yolları genişletmeye çalıştığımızda istimlak bedellerinin yanı sıra tarihi doku sorunu karşımıza çıkıyor. Bu projelerin 50 yıl önce yapılması gerekirdi" diye konuştu.

33 tünel yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü tarafından çalışmalarını sürdürülen 33 tünel yolun toplam uzunluğu 142.4 kilometreye ulaşacak. Yapımı devam eden ve ihale aşamasında olan karayolu tünellerinin toplam maliyeti ise 1 milyar dolar olarak belirlendi.

Bin kişi 2.5 yıl çalıştı

Kağıthane-Dolmabahçe tünelinde yollar altı şeritli olarak inşa edildi. Yerin yaklaşık 60 metre altından gidiyor. 2.5 senedir bin kişilik bir ekibin çalışmasıyla bitirildi. Tünel tamamen bilgisayar sistemi ve kameralar ile kontrol edilecek. 134 farklı senaryo ve çözüm üretildi. Her 250 metrede bir acil çıkış yolları bulunuyor. Tamamen Avrupa ve ABD normlarına uygun olarak inşa edildi.

Vatan