10 soruda kira beyanı!

10 soruda kira beyanı! 10 soruda kira beyanı!

Kira geliri olan 1 milyon 982 bin 524 vatandaş bugünden başlayarak 25 Mart’a kadar beyanname verecek. İşte 10 soruda kira beyanı...


Kira geliri elde eden 1 milyon 982 bin 524 vatandaş bugünden başlayarak 25 Mart’a kadar beyanname verecek. 2018 yılında kiraladığı konuttan 4 bin 400 TL’nin (istisna tutarı), iş yerinden ise 34 bin TL'nin üzerinde kira geliri olanlar beyan vermek zorunda. Beyanname doldururken nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte 10 soruda kira beyanı...

1- BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Vatandaşlar ‘www.gib.gov.tr’ adresi üzerinden ‘hazır beyan sistemi’ne girerek hazırlanmış beyanlarını onaylayarak veya üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak hızlı ve kolay bir şekilde kira beyanlarını verebiliyor, ayrıca ikametgahın olduğu bölgedeki vergi dairesine de beyanname verilebilecek.

2-EVDE HİZMET VERİLİYOR MU?

İnternet kullanamayan veya vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üzeri mükellefler, okuma yazma bilmeyenler ile engelli ve hastalar ‘444 0 189’ numaralı Vergi İletişim merkezi’nden yardım talep edebilecek.

3-YANLIŞ BEYANDA NE OLUR?

Kira gelirlerini beyan etmeyenler, eksik ve yanlış beyan verenler istisna oranından yararlanamıyor. Ayrıca bu kişilere usulsüzlük ve vergi ziyaı cezası da uygulanıyor. Vergi kaçırmak artık imkansız hale geldi, tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, ptt, sigorta gibi kurumlardan tespit ediliyor.

4-BEYANDA HANGİ YÖNTEMİ TERCİH ETMEK GEREKİYOR?

Denetim Turkey başkanı ve yeminli mali müşavir DR. Hayrullah Doğan’ın verdiği bilgiye göre; ‘götürü gider’ ve ‘gerçek gider’ olmak üzere 2 yöntemden biri seçiliyor.

Götürü gider hiçbir masrafınız olmasa bile kazançtan yüzde 15 kadar indirim yapmanızı sağlıyor. Bu yöntemi seçenler 2 sene boyunca aynı yöntemi tercih ediyor. Gerçek giderde ise giderleriniz varsa vergi ödemesi bile çıkmayabiliyor.

5-KONUT KREDİSİYLE ALINDIYSA NE YAPILMALI?

Kiraya verdiğiniz evi, banka kredisi kullanarak aldıysanız, ‘ödediğiniz faizleri’, kira gelirinizden düşebilirsiniz. Bankaya yapılan ödemelerin toplamını değil, o ödemelerin içinde yer alan ‘faizleri’ gelirden de indirebilirsiniz. Bu indirimden iş yeri kira geliri elde edenler de faydalanbiliyor.

6-EVİNİ KİRAYA VERİP KİRADA OTURAN NE YAPACAK?

Evini kiraya veren, kendisi de kirada oturuyorsa, ‘gerçek gider’ yöntemini seçerek, ödediği kirayı elde ettiği kiradan düşürerek ciddi bir indirim avantajı elde edebiliyor.

7-KİRACI KİRAYI ZAMANINDA ÖDEMEMİŞSE NE OLACAK?

Kiranın süresinde tahsil edilmemiş olması ya da borçlu kalınması halinde tahsil edilmeyen kiralar için beyanda bulunmak gerekmiyor.

8-EVİ SON 5 YILDA ALANLARIN NE GİBİ AVANTAJLARI VAR?

Konutu, son 5 yıl içinde satın aldıysanız ciddi bir avantajınız var. Kira gelirini beyan ederken ‘gerçek gider’le, evin satın alma bedelinin yüzde 5’ini kira gelirinizden düşebilirsiniz. İşyeri olarak kiraya verilenler kapsam dışında.

9-VERGİDEN HANGİ GİDERLER DÜŞEBİLİR?

Kira aldığı evin bakım onarım gideri, sigorta giderleri, emlak vergileri, ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar, vergi, resim, harç ve şerefiyeler, kira gelirlerinden gider olarak indiriliyor. Kiraya verilen dairenin satın alma bedelinin yüzde 2’si ‘amortisman’ olarak, yıllık kira gelirinden indiriliyor.

10-ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebiliyor.

Kira geliri beyanname dönemi başladı!