04 / 02 / 2023

120 bin gecekonduyu 40 bine düşürdü

120 bin gecekonduyu 40 bine düşürdü

Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin, göreve geldikleri 1999'da 120 bin olan gecekondu sayısını 40 bine düşürdüklerini, 37 bin olan daire sayısını 140 bine çıkardıklarını bildirdi.Şahin, yaptığı açıklamada, 1999 yılından bu yana ilçe halkının yararına olan çalışmaların peşinde olduklarını söyledi.


Mamak'ın gecekondu sorununu uygulamaya geçirdikleri çok sayıdaki Kentsel Dönüşüm Projeleri ile çözüme kavuşturduklarını ifade eden Şahin, "Kavgasız-dövüşsüz şekilde gecekondular yıkılarak, dairelerin yapılacağı binalar haline dönüştürüldü" dedi.


Göreve geldiği 1999'da 120 bin olan gecekondu sayısını 40 bine düşürdüğünü bildiren Şahin, 37 bin olan daire sayısını ise 140 bine çıkardıklarını kaydetti.


1999 yılında 65 olan park sayısının bugün itibariyle 170 olduğunu bildiren Şahin, "Daha önceye ilçeye hiç yapılmamış olan iş merkezi sayısını 3'e çıkardık. Sekizinin de temelini attık" dedi.


15'i tenis kortu olmak üzere toplam 45 adet spor tesisini ilçeye kazındırdıklarını anlatan Şahin, 15 adet koşu yoluna sahip olunduğunu kaydetti.


Belediye başkan yardımcıları ile spor yapmaya önem verdiklerini belirten Şahin, "Yardımcılarımın da daha aktif, dinamik olmaları ve ilçeye başarılı hizmette bulunmaları için birlikte spor yapmaya davet ediyorum.  En büyük ilgim olan teniste iddialıyım" dedi.


Belediyedeki mesaisine saata 07.00'de ilgili kurum müdürleri ile saata 09.00'a kadar toplantı yaparak başladığını bildiren Şahin, güne erken adım atarak gerçekleştirdikleri organizasyonlarla, belediyecilikteki başarıyı yakaladıklarını söyledi.


-ISO 9001 BELGESİ-
Mamak Belediye Başkanlığı olarak TSE'den ISO 9001 belgesi almaya hak kazandıklarını bildiren Şahin, "Ankara'da bu belgeyi 'belediye başkanlığı' olarak alan tek belediyeyiz. Şöyle ki, bazı belediyeler bu belgeyi kurumun zabıta, sağlık gibi bazı birimleri için alırken, biz komple belediye başkanlığı olarak aldık. Bundan da gurur duyuyor ve halka hizmette sınır tanımıyoruz" diye konuştu.


Her yıl 5 bin öğrenciyi, belediye imkanları ile ücretsiz olarak Çanakkale'ye Şehitlik ve çevresindeki anıt ile eserleri tanıtmak amacıyla geziye gönderdiklerini bildiren Şahin, böylece yeni nesilin vatan topraklarının nasıl kazanıldığına ilişkin bilgi sahibi olarak, geçmişini unutmamasını sağladıklarını söyledi.


Daha önceki yıllarda ilçedeki en çok vergi kaçağının emlak vergisinde yaşandığını ve bu oranın yüzde 48'lere kadar tırmandığını ifade eden Şahin, son dönemlerde bu oranın yüzde 3'e düştüğünü ve böylece belediye gelirlerinin arttığını bildirdi. Şahin, kaçak yapılaşmadan, gecekondudan vergi alınmamasının, bu oluşumun kapısını araladığını kaydetti.
Geri Dön