1915 Çanakkale Köprüsü ayakları 110 metreye ulaştı!

1915 Çanakkale Köprüsü ayakları 110 metreye ulaştı! 1915 Çanakkale Köprüsü ayakları 110 metreye ulaştı!

Tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak olan Çanakkale Köprüsü'nde kule bloklarıyla ayaklardaki mevcut yükseklik 110 metreye ulaştı.Tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle "simgelerin köprüsü" olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları, deniz içindeki çalışmalarından sonra başlatılan montajlarla 110 metre yüksekliğe ulaştı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Gelibolu ilçesindeki Sütlüce ve Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkileri arasında yer alacak köprü için çalışmalar aralıksız sürüyor.

Deniz içi çalışmalardan sonra su üstünde de büyük aşama kaydedildi. Sütlüce ve Şekerkaya şantiyelerinde, köprü ayaklarına vinç yardımıyla bağ kirişi montajlarının yapılmasından sonra kule blokları üst üste konuluyor. Deniz içinde yer alan blokların yerleştirilmesiyle köprünün ayakları yükselerek kırmızı beyaz renkleri açıkça görülmeye başlandı.

Avrupa ve Asya yakalarındaki şantiyelerinde üst üste konulan kule bloklarıyla ayaklardaki mevcut yükseklik ise 110 metreye ulaştı. Bu yükseklik, köprü ayaklarında üçte birlik kısmın tamamlandığı anlamına geliyor.

Çalışma kapsamında bölgede toplam 3,5 milyon metreküp kazı yapıldı. Dolgu yapılacak 26 milyon metreküplük alanda da 7 milyon metreküp gerçekleşme sağlandı.

Avrupa ve Asya ankraj bloğu imalatlarından sonra viyadük imalatlarına başlandı.

Viyadüklerin yerleştirileceği tabliyelerin imalatı ise devam ediyor. Tabliyelerin sevki de itme-sürtme metodu ile olacak. Operasyonlar 2020 yılının ocak ayı itibarıyla gerçekleştirilecek.

Köprünün Avrupa yakasında 680 metre, Asya yakasında da 365 metre viyadük girişi olacak.

- 24 saat aralıksız vardiya

Çanakkale Köprüsü'nde, Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı 100 personelin yanı sıra müşavir teşkilatında 103, yüklenici bünyesinde 568'i mühendis yaklaşık 3 bin 500 kişi çalışıyor. 165 iş makinesinin kullanıldığı Çanakkale Köprüsü'nde 68'i köprü, 20'si yol yapımında olmak üzere 88 alt yüklenici, 24 saat vardiya usulüyle görev yapıyor.
Hizmete açıldığında uluslararası bir koridorun da tamamlayıcısı olacak olan  1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa'dan gelip Türkiye'nin dört bir yanına gidecek sürücü ve yolcular tarafından da yoğun bir şekilde kullanılacak.

Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir kısmının yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayacak köprü, söz konusu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına da imkan sağlayacak.

- Kırmızı beyaz kuleler

İki ayak aralığı Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre yüksekliği bulunacak 1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada adeta bir ilk olacak.
Çanakkale Köprüsü'nün kule bağlantıları ve unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak. Her iki yakada 333'er metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek biçimde yapılacak.

Orta açıklığı 2023 metre, 770'er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle, Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması hedefleniyor. "2x3" şeritle hizmet verecek Çanakkale Köprüsü'nün tabliyesi 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yer alacak.

Köprü için 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu yapılacak.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022 tarihinde hizmete açılması planlanıyor.

 

1915 Çanakkale Köprüsü ayakları 100 metreye ulaştı!