1969 yılında Pendik Tersanesi 300 milyon liraya mal olacakmış!

1969 yılında Pendik Tersanesi 300 milyon liraya mal olacakmış! 1969 yılında Pendik Tersanesi 300 milyon liraya mal olacakmış!

1969 yılında Ortadoğu'nun en büyük tersanesi olacak olan Pendik Tersanesi 300 milyon liraya mal olacakmış. Tersane, Pavli Adası ile Kaynarca Koyu arasında 400 bin metrekarelik sahaya inşa edilecekmiş.


Dünyanın dev tankerleri havuzlanabilecek


Pendik Tersanesi 300 milyona mal olacak


İSTANBUL, (THA)


  Ortadoğu'nun en büyük tersanesi olacak Pendik Tersanesi'nin temeli nisan ayında atılacaktır. Pavli Adası ile Kaynarca Koyu arasındaki 400 bin metrekarelik sahaya inşa edilecek tersane 300 milyon liraya mal olacaktır.

  İnşaat iki kısım olarak yürütülecektir.

  Birinci safhada 200 metre uzunluğunda kazıklar yapılacaktır. Bu kızaklarda 50 bin tona kadar olan gemiler tek parça olarak yapılabilecek, iki parça halinde yapılıp denizde birleştirmek yolu ile ise 170 bin tonluk tankerler inşa edilebilecektir.

  Tersanenin birinci kısım inşaatı 170 milyon liraya mal olacaktır. Bu kısımda 3 bin işci çalışacaktır.


İKİNCİ BÖLÜM


  Pendik Tersanesi'nin ikinci bölümü kuru havuz kısmı teşkil edecektir. Kuru havuzda dünyanın en büyük tankerleri dahi havuzlanabilecektir. Bu bölümde çalışacak işçi sayısı da 2 bin civarında olacaktır.

  İlgililerin belirttiklerine göre tersanenin inşaatı 1971 yılında tamamlanacaktır.


MOTOR FABRİKASI


  Tersane ile ilgili olarak bir de motor fabrikası kurulacaktır. Motor fabrikası için yabancı sermayeden yararlanılmayacak, sadece lüzumlu görülen firmalardan patent hakkı satın alınacaktır.


(1969 yılında Reşat Altın 203 liraya satılıyormuş.)


Akşam Gazetesi 5 Mart 1969Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com