29 / 06 / 2022

1982 yılında Güney Kore, kirasını ödeyemediği İstanbul Konsolosluğu'nu kapatmış!

1982 yılında Güney Kore, kirasını ödeyemediği İstanbul Konsolosluğu'nu kapatmış!

1982 yılında Güney Kore Devleti, kirasını ödeyemediği İstanbul Konsolosluğu'nu kapatmış. Mecidiyeköy'de bulunan konsolosluk binasına aylık iki bin doları (320 bin lira) ödeyemedikleri için konsolosluğu tasfiye etmişler.1982 yılında Güney Kore, kirasını ödeyemediği İstanbul Konsolosluğu nu kapatmış!


Güney Kore kirasını ödeyemediği İstanbul Konsolosluğu'nu kapattı


 Binayı boşaltan konsolos Chang Soo Kim, ülkesinin dış harcamalarda kısıntı yapmak için bu kararı aldığını açıkladı.


  Aylık kirası olan iki bin doları (320 bin lira) ödeyemeyen Güney Kore, İstanbul'daki Konsolosluğu'nu tasfiye etti.

  Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi, Bahçeler Sokak'taki binalarını apar topar boşaltan konsolosluk yetkilileri, 


1982 yılında Güney Kore, kirasını ödeyemediği İstanbul Konsolosluğu nu kapatmış!


gelen bir emirle binayı teslim etmek zorunda kaldıklarını söylediler. Eşyaların dışarı çıkarıldığı sırada kendisiyle görüştüğümüz konsolos Chang Soo Kim, ülke yöneticilerinin dış harcamalarda ekonomiye gitmek için bu kararı aldıklarını açıkladı. Alınan kararla çeşitli ülkelerde ki 7 konsolosluğun tasfiyesine gidildiğini belirten Mr. Kim, '' Burada 5 Türk, ben ve dün İstanbul'dan ayrılan Başkonsolosumuz Dong Yoon Lee ile birlikte yedi kişi çalışıyorduk iki bin dolarlık kiramız ve personel giderlerimiz, devlet bütçemizde mali yük teşkil ediyordu. Ben de yarın Tokyo'ya hareket ediyorum. Bundan sonra Türkiye ile ilişkilerimiz Ankara'daki sefaretimiz kanalıyla yürütülecek'' şeklinde konuştu.


  İki sene önce geldiğini ve İstanbul'u çok sevdiğini ifade eden Mr. Kim, Türkiye hakkındaki intibalarıyla ilgili sorumuza, ''İstanbul gerçekten dünyanın incisi, ben en çok Anadolu insanının özelliğini seviyorum. Fakat gelişen teknik ve modernizasyonun bu özelliği silmeye başladığını gördüm. Türkiye'den çok memnun ayrılıyorum. İlk fırsatta yine gelmek isterim'' cevabını verdi.


(1982 yılında Reşat Altın 14.548 liraya satılıyormuş.)


Tercüman Gazetesi 26 Şubat 1982Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com