2007 yılında Carlton Oteli arazisi satışa çıkarıldı!

2007 yılında Carlton Oteli arazisi satışa çıkarıldı! 2007 yılında Carlton Oteli arazisi satışa çıkarıldı!

2007 yılında Halis Toprak'ın sahibi olduğu Yeniköy'deki Carlton Oteli arazisi TMSF tarafından 49 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkarılmış. Halim Paşa Yalısı'na komşu olan arazi 6 bin 790 metrekare büyüklüğündeymiş.

Üçüncü kapışma Yeniköy'de olacak


Mart ayında 2 büyük arazi ihalesinin yapıldığı İstanbul, 3 Nisan'da yeni bir kapışmaya sahne olacak. Devler, Carlton Oteli arazisi için yarışacak Carlton arazisiyle ilgilenenler arasında Zorlu, Sabancı, Fiba Holding'in olduğu öğrenildi. Fiyat tahminleri ise 150-200 milyon dolar arasında. 


    Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 3 Nisan günü 49 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarılan Halis Toprak'ın İstanbul Yeniköy'deki 6 bin 670 metrekarelik arazisi devlerin kapışmasına sahne olacak. Boğaz'ın en güzel yerinde olan Halim Paşa Yalısı'na komşu olan arazinin ihalesine 8 Mart'ta yapılan Karayolları ve 21 Mart'ta yapılan İETT Garajı arazisine katılan grupların ilgi göstereceği konuşuluyor. 

    4 parselden oluşan, arazi üzerinde 1960'lı yıllarda Yeniköy'ün ilk modern oteli açılmıştı. Sait Halim Paşa Yalısı ile komşu olan Carlton Oteli 1986 yılında kapatıldı ve yıkıldı. Ancak bölge Carlton Oteli adıyla anılmaya devam etti. TMSF yetkilileri, otel yapma imarı da bulunduğu için ihaleye yoğun bir katılım beklediklerini kaydediyorlar. Salı günü saat 11.00'de TMSF'nin Esentepe'deki binasında yapılacak olan ihaleye katılacaklar arasında birçok kurumun adı geçiyor. Bunlar arasında Karayolları arazisine 800 milyon dolar gibi rekor bir teklif veren, İETT'de Sama Dubai'yi zorlayan Zorlu Grubu ilk sırada yer alıyor. Yine Hüsnü Özyeğin'in Fiba Holding'i, Doğan Grubu, Sabancı Holding ihaleye katılması beklenen şirketler arasında gösteriliyor.


TOPRAK'TAN ABARTILI TAHMİN


    Rus işadamı Roman Abramoviç ile yine Rus Lukoil şirketinin ortağı olan ve Antalya Kundu'da bir otel yapan Telman İsmailov'un da Carlton Oteli arazisi ile yakından ilgilendiği konuşuluyor. Bir başka adı geçen kurum ise İstanbul'da butik otel projesi olan Versace Grubu. Arazi için belirlenen açılış fiyatı 49 milyon YTL. İddialara göre bu rakamın 150-200 milyon doları bulması olası. 

     TMSF'nin Carlton Oteli arazisini satacağını açıklaması üzerine Toprakbank'ın eski sahibi Halis Toprak, gazetelere bir ilan vererek, bu arazide 40 bin metrekarelik bir inşaat alanı yapılabileceğini söylemişti. Toprak'ın buradaki dayanağı ise Carlton Oteli'nin orada faaliyet gösterdiği dönemde 6 katlı olmasıydı. Toprak, arsanın değerin inşaatla birlikte 1.2 milyar dolar gibi oldukça abartılı bir değer biçmişti.


(2007 yılında 1 dolar 1.38 liraya, Reşat Altın ise 239 liraya satılıyormuş.)


Sabah 1 Nisan 2007Abdullah Kutalmış MIZRAK/Emlakkulisi.com