2008'e damgasını vuracak konut projeleri

2008'e damgasını vuracak konut projeleri

Yaklaşık 15 inşaat şirketinin yanısıra, TOKİ, İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli belediyeleri gelecek yıl farklı gelir grupları için 130 binin üzerinde konut yapacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

 

Konut sektörü, 2008'de başlayacak yeni konut projeleriyle hareketlenecek. Yaklaşık 15 inşaat şirketinin yanısıra, TOKİ, İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli belediyeleri gelecek yıl farklı gelir grupları için 130 binin üzerinde konut yapacak...


2004-2005 yıllarında büyük bir patlama yaşayan konut sektörü için 2007'nin aynı olduğunu söylemek zor. İki yıl öncesine kadar büyük bir canlanma yaşayan sektör yerini daha sakin bir ortama bırakmış durumda. Bu yıl peş peşe gerçekleşen iki seçim konut sektörünü de etkiledi. Seçimlerin yarattığı belirsizlik nedeniyle, yatırım ya da ihtiyaçtan konut alanlar taleplerini askıya alırken inşaat firmaları da "bekle gör" pozisyonuna girdiler. Bu yetmezmiş gibi ardından ABD'de patlak veren mortgage krizi ve K.Irak'a olası operasyon da bunun üstüne deyim yerindeyse tuz biber ekti.

Durgunlukta başka faktörlerde etkili tabi. Özellikle dar gelirlilerin umut bağladığı mortgage'ın henüz beklenen etkiyi yaratmaması, konut kredisi faiz oranlarının hala dar gelirliler için yüksek seviyelerde olması, özellikle üst gelir grubuna yönelik projelerde talebin doyum noktasına ulaşması, piyasadaki konut projelerinin çoğunun üst gelirlere yönelik olması... Özetle listeyi uzatmak mümkün. Genel beklenti, 2007'de sönük bir dönem geçiren konut sektörünün önümüzdeki yıl tekrar canlanması yönünde. Özellikle mortgage sisteminin tam olarak hayata geçmesiyle birlikte sektörün yeniden büyüme ve gelişme trendine gireceği öngörülüyor. Konut ihtiyacının hala karşılanmadığı görüşü de bu beklentide çok etkili. Zira Konut Müsteşarlığı'nın araştırmasına göre İstanbul'un 2010 yılı konut ihtiyacı 3 milyon 299 olarak belirtiliyor.

Aynı araştırmada 2000-2010 yılına kadar üretilmesi gereken konut sayısı ise 1 milyon 780 bin olarak ifade ediliyor. İşte hesaplarını bunlar üzerinden yapan konut üreticileri, 2008 için şimdiden kolları sıvadı. Birçok şirket, gelecek yıl yeni konut projelerine start vermeye hazırlanıyor. Sadece  Ağaoğlu, Soyak, Sinpaş, KC Group, Taş Yapı, Varyap'ın aralarında bulunduğu yaklaşık 15 firmanın temelini atacağı konut sayısı 46 binin üzerinde. Özellikle Soyak, Sinpaş, Ağaoğlu ve KC Group gibi inşaat şirketleri başlayacakları büyük çaplı konut projeleriyle dikkat çekiyor. Sektörün en büyük oyuncusu  TOKİ  de 2008'de en fazla mesai harcayacaklar arasında.

Dar gelirliler için 50 bin konut yapacak.  İstanbul,  Bursa,  Ankara  ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri de farklı gelir gruplarına yönelik yeni projelerini vitrine çıkarmaya hazırlanıyor.

İşte size 2008'de görücüye çıkacak yeni konut projeleri...

Soyak İnşaat 


Orta gelirliler için 10 bin konut...

Soyak İnşaat, önümüzdeki yıl en fazla konut projesi yapacaklar arasında başı çekiyor. Şirket en büyük projesine İstanbul'da Avrupa yakasında başlayacak. 2008'in sonunda orta gelir grubuna yönelik olarak 10 bin konutluk bir projeye start verecek. Projenin diğer detayları ise henüz belli değil. Şirket, 2008'de İzmir-Karşıyaka'da ise 2 bin konutluk  bir proje gerçekleştirecek.  Projenin yatırım maliyeti 500 milyon dolar. Yine İzmir-Urla'da 150 milyon dolar maliyetle 2008 ortasında 200 konutluk bir başka projeyi hayata geçirecek. 
 


Sinpaş GYO


Halkalı'da m2'si 2 bin dolara daire

Sinpaş GYO da yeni yıla, yeni projelerle giriyor. En büyük projesine Halkalı'da start verecek olan şirket, burada 500 milyon dolar maliyetle 5 bin konutluk bir proje yapacak. Nisan 2008'de kazması vurulacak proje, 460 bin m2 alan üzerinde yer alıyor. Projenin 7 yılda bitirilmesi planlanıyor. Sinpaş GYO Genel Müdür Başyardımcısı Faruk Çelik, ortanın üstü gelir grubuna yönelik olacak projede m2 birim fiyatlarının 2 bin dolar civarında olacağını belirtiyor. Sarıgazi'de de Halkalı'yla aynı zamanda bir proje başlayacak. Bin 250 konuttan oluşacak projenin yatırım maliyeti 90 milyon civarında. 36 ayda bitirilmesi planlanıyor. Şirket bir yandan da yeni projelere başlamak için arsa geliştirme faaliyetlerine devam ediyor. Ümraniye- Çakmak'ta 86 bin m2'lik bir arsalarını olduğunu söyleyen Çelik, "Burada 2 bin konutluk bir projeye  başlamayı düşünüyoruz. Arsa için çalışmalarımız hala devam ediyor, 2008'de ruhsat işlemlerinin tamamlanmasının ardında 2009'da başlamayı düşünüyoruz" diyor. Anadolu'ya yayılmak için arsa geliştirme faaliyeti sürdüren şirket, Ankara, Adana, Muğla ve İzmir'de 2009 sonunda yeni projelere başlamayı hedefliyor. 
 


KC Grup


Anadolu yakasına yoğunlaşıyor

Önümüzdeki yıl büyük çaplı konut projesine başlayacaklar arasında KC Grup da var. Şirket, henüz detayları belli olmamakla birlikte Sarıgazi-Sarıköy, Ümraniye, Taşdelen, Pendik ve Ataşehir'de 7 bin civarında konut yapacak. 
 


Ağaoğlu İnşaat 


7 bin konut inşa edecek

2008 yılında başlayacağı konut projelerinin çokluğuyla dikkat çekenler arasında Ağaoğlu İnşaat da var. Şirket, önümüzdeki yıl toplam 7 bin konut inşa edecek. 2008'de Avrupa yakasında ilk kez konut projesine başlayacak olan Ağaoğlu, Merter'de İstanbul Meşrubat Sanayii'nden aldığı  86 bin metrekarelik arazi üzerinde, yaklaşık bin 500 konut yapacak. Bakırköy bölgesinde bin 500 konutluk bir sitenin yapımına da başlayacak. Bu projeleri Maslak Ayazağa'da başlayacağı özel bir kentsel dönüşüm projesi kapsamında bin konutluk proje izleyecek. Ataşehir'in doğu kısmında ise yaklaşık 3 bin konutluk başka bir proje gerçekleştirecek. Turizm alanında da yatırımlar var.

Ümraniye'de 100 milyon dolar maliyetle inşaatını gerçekleştirdiği 500 yataklı kongre otelinin de 2008'de açılması planlanıyor.

Ayrıca Ataşehir ve Çamlıca'da 2009 yılında açılması planlanan iki otel projesi bulunuyor. Bu oteller tamamlandığında Anadolu yakasındaki otel sayısı 5'e yükselecek ve 3  yeni şehir oteli için toplam 250 milyon dolar yatırım yapılmış olacak.

Henüz proje aşamasında olan, Bodrum Yalıçiftlik'te özel bir koyda açılması planlanan 230 bin m2 alanda yer alan 2 bin yatak kapasiteli 120 milyon dolarlık bir turizm yatırımı daha var. Bu yıl altyapı çalışmalarına başlanan Bodrum-Milas'taki proje de en büyük yatırımlar arasında bulunuyor. İçinde oteller, kongre ve sergi salonları, kır evleri, villalar, oyun alanları, golf sahası, spor kulüp ve tesisleri ile eğlence ve alışveriş merkezleri yer alacağı proje toplam 9.5 milyon m2 alan üzerinde yer alıyor. 
 

 

pus