15 / 08 / 2022

2019 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na başvurular başladı!

2019 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na başvurular başladı!

İnşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencileri tarafından her sene heyecanla beklenen geleneksel DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın beşincisi için ön kayıt başvuruları başladı. İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak için Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen ve beşinci yılına giren Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması için ön kayıt dönemi başladı. 

21 Aralık'a kadar http://www.daskbinatasarimi.com/hemen-katil adresinden ön kayıtların devam edeceği yarışmada, ön kayıt döneminin ardından projeler yarışma jürisi ile Teknik Danışma Kurulu tarafından incelenecek ve finale kalan takımlar belirlenecek.
 
Bu yıl takımların Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yer alması öngörülen bir otel binası projesi için tasarımlarını sunması beklenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na beşer kişilik takımlar olarak başvurular yapılabiliyor. Yarışmaya, çoğunluğu inşaat fakültesi öğrencilerinden oluşmak üzere mimarlık fakültesi öğrencileri de katılabiliyor.

Üç aşama halinde gerçekleştirilecek olan yarışmanın ilk aşamasında Proje Ön Şartnamesi'ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri ön elemeden geçecek. İkinci aşamada ön elemeden geçen projeler, DASK tarafından sağlanacak malzemelerle Teknik Şartname'ye uygun bir şekilde bina maketine dönüştürülecek. Son aşamayı ise İstanbul'da gerçekleştirilecek olan final oluşturacak. Finalde, bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ile tasarlanmış ve analiz edilmiş oldukları depremleri simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirmeye tabi tutulacak.

Birinci olan takımda yarışan öğrenciler toplam 15.000 TL, ikinci olan takım 10.000 TL, üçüncü ise 5.000 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmada birinci olan üniversiteye laboratuvar teçhizatı temini amacıyla 50.000 TL tutarında para ödülü verilirken, yarışmada takımlar ayrıca, en iyi mimari, en iyi deprem performansı, en iyi iletişim becerisi ve en iyi sunum ile  yarışma ruhuna sahip takımlar kategorilerinde de ödüllendirilecek.
 
Türkiye'de ilk kez DASK tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması ile öncelikle üniversitelerde deprem bilincini güçlendirmeyi hedeflediklerini dile getiren DASK Koordinatörü İsmet Güngör, “Dayanıklı binalarla güvenli bir gelecek inşa edebilmemiz için öncelikle deprem bilinci yüksek inşaat mühendislerine ihtiyacımız var. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz geleneksel yarışmamız ile inşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmayı, deprem mühendisliği mesleğini tanıtmayı ve tabii ki depreme dayanıklı bina bilincini artırmayı amaçlıyoruz. Tüm yıl boyunca heyecanla beklenen yarışmamızda yarışacak takımlara şimdiden bol şans diliyorum” dedi.