14 / 08 / 2022

2019 Ytong Mimari Fikir Yarışması'nda 3 projeye ödül! 

2019 Ytong Mimari Fikir Yarışması'nda 3 projeye ödül! 

Mimarlar tarafından ilgiyle takip edilen Ytong Mimari Fikir Yarışması'nın bu yıl 20'ncisi düzenlendi. “Plan B: Akıntıya Karşı Bir Mimarlık Okulu” konulu yarışmanın kazananları açıklandı...Türk Ytong tarafından 20’ncisi düzenlenen Mimari Fikir Yarışması'nın ödülleri verildi. Konusu “Plan B: Akıntıya Karşı Bir Mimarlık Okulu” olarak belirlenen ve mimarlık eğitimine odaklanan yarışmada 3 projeye ödül verildi.

Yenilikçi ürünleriyle modern yapılaşmaya yön veren Türk Ytong, mimarlık ortamını ve yaratıcı çalışmaları destekliyor. Sektördeki köklü duruşu, bilgiye ve yeniliğe açık, farklılıkları önemseyen projeleri ile örnek olan Türk Ytong’un düzenlediği Ytong Mimari Fikir Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

Mimarlık eğitimine eleştirel bir bakış

20’ncisi düzenlenen Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl mimarlık eğitimine odaklanarak, yarışmada eğitim ortamına eleştirel bir mesafe ile yeniden bakmak ve sınırlarını tartışmak amaçlandı. Katılımcılardan alternatif bir mimarlık eğitimi ve onun mekânsal altyapısını önermeleri istendi. 209 fikir projesinin değerlendirildiği yarışmada, 3 proje eşdeğer ödüle değer görüldü. Yarışmada kazanan ekipler ödül olarak, jüri üyeleri ile birlikte Almanya’ya seyahat edecek ve 100. yılı kutlanan Bauhaus akımının takip etme fırsatı yakalayacak.

Kazananlar Bauhaus yolcusu

Uygur Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Semra Uygur, Melike Altınışık Architects (MAA) Kurucusu Y. Mimar Melike Altınışık, ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Ömer Selçuk Baz ve NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’dan oluşan jüri projeleri değerlendirdi. Değerlendirmenin sonucunda dünyanın önde gelen mimarlık mekanlarından biri olan Almanya Bauhaus gezisiyle ödüllendirilen ekipler ve projeleri ise şu şekilde: 

2019 Ytong Mimari Fikir Yarışması nda 3 projeye ödül! 

76 Sıra No’lu Proje - FLANEUR

Nusret İrfan Uşun, Mimar - Dokuz Eylül Üniversitesi

Muhammed Harun Beyhan, Mimar - Dokuz Eylül Üniversitesi

Mehmet Akif Mayuk, Mimar - Dokuz Eylül Üniversitesi

2019 Ytong Mimari Fikir Yarışması nda 3 projeye ödül! 
235 Sıra No’lu Proje - MİM-AHİ DEĞİRMENİ

Mustafa Necati Erdemir, Mimarlık Bölümü Öğrencisi- İstanbul Teknik Üniversitesi

Muhammed Alp Gürbüz, Mimar- İstanbul Teknik Üniversitesi

Hayreddin Haldun Bozkurt, Mimarlık Bölümü Öğrencisi- Doğuş Üniversitesi

2019 Ytong Mimari Fikir Yarışması nda 3 projeye ödül! 
320 Sıra No’lu Proje - SHIP OF ARCHITECTURE

Mustafa Emre Uzun, Mimarlık Bölümü Öğrencisi - Pamukkale Üniversitesi

Muharrem Alper, Mimarlık Bölümü Öğrencisi - Pamukkale Üniversitesi

Efecan Zeybek, Mimarlık Bölümü Öğrencisi - Pamukkale Üniversitesi

Ödül kazanan fikir projeleri www.ytongakademi adresinden görülebilir.