2020 inşaatta çıkış yılı olacak!

2020 inşaatta çıkış yılı olacak! 2020 inşaatta çıkış yılı olacak!

İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, inşaat sektöründe gelecek yıldan umutlu olduklarını söyledi. Andıç, ''2020 yılının yavaş yavaş çıkış yılı olacağına inanıyoruz." diye konuştu.İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, önümüzdeki yıl için umutlu olduklarını sözlerine ekleyen, "Yukarı doğru bir gidişin başlayacağına inanıyoruz. Bu konuda ciddi önlemler alınıyor. 2020 yılının yavaş yavaş çıkış yılı olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yeni Asır'da yer alan habere göre; sektörde bu dönemde konut kredisi faizlerinin düşmesiyle hareketlilik yaşandığını söyleyen inşaat sektöründe yaşanan gelişmelerin bağlantılı iş kollarını da etkilediğini belirten Andıç, şu ifadeleri kullandı:

"Satışların yoğun olarak ipotekli olması, konut kredisi faizlerinin günümüzdeki faiz oranlarına göre düşük olması, son derece önemli ve normal. 0,99 üzeri psikolojik eşiktir. Bunun devamının olmasını istiyoruz ama yatırımların önünün açılması için ticari faizlerin de düşmesi lazım. Sadece konut kredi faizlerinin düşmesi sektörün önünü tam anlamıyla açamaz. Hükümetten beklentimiz, güven ortamının oluşturulması. Faiz oranları yüzde 1'in altında kaldığında vatandaşımızın uzun vadeli borçlanarak gayrimenkul alabilmesi daha kolay olacaktır."

"Şirketlerin finansal yapılarıyla ilgili önlemler var"

Açıklanan rakamlar kapsamında konut satışlarının bu yıl 1 milyon adedin altında kalacağını sözlerine ekleyen Andıç, "2020'den umutluyuz, yukarı doğru bir gidişin başlayacağına inanıyoruz. Bu konuda ciddi önlemler alınıyor. Şirketlerin finansal yapılarıyla ilgili de devletimizin aldığı önlemler var. 2020 yılının yavaş yavaş çıkış yılı olacağına inanıyoruz." dedi.

Son dönemde müteahhitlik yasası ve birçok yönetmeliğin de değişmesinin söz konusu olduğunu belirten Andıç, mevzuata yönelik taleplerini Ankara'da bulunan ilgili makamlara ilettiklerini ifade etti.

"2020'de 1 milyon konut satışı iyi bir rakam"

Belirsizlikler içeren yönetmelikler kapsamında değişikliklerin yerine oturacağını sözlerine ekleyen İMSİAD Başkanı Andıç, şu ifadeleri kullandı:

"Müteahhitlik yasasıyla ilgili de kimler iş yapabilecek, bunun sınıflandırılması yapılıyor. Sektörde biraz daha taşlar yerli yerine oturuyor. Bunlardan önemlisi yatırımların önünün açılması açısından konut kredi faizlerinin düşük olarak seyretmesi, ayrıca şirketlerin ekonomik anlamda borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili de devletin aldığı önlemler var. Bunların hepsini topladığınızda sektör biraz nefes alacak. 2020 yılında konut satışında 1 milyon iyi bir rakam olacak diye düşünüyorum. Gelecek yıl ülkedeki büyüme oranının da pozitif olacağına inanıyoruz."