2021 Kanal İstanbul'un yılı olacak!

2021 Kanal İstanbul'un yılı olacak!Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘dünya projesi’ olarak tanımladığı Kanal İstanbul projesinde 2021'in hareketli geçeceğini açıkladı. Adil Karaismailoğlu, projeye ilişkin süreci anlattı...


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yalnızca Türkiye değil dünya projesi olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yeni Şafak'tan Yasemin Asan'ın haberine göre; Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinde2021 yılının hareketli geçeceğini açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, süreci şu şekilde anlattı: 

2021 Kanal İstanbul

BOĞAZ’DA ARTAN TRAFİK ÖNEMLİ

"Hem Boğaz'daki trafik olsun hem bu dünyadaki ticari hacimleri böyle kalmayacak. Bunlar çok artarak devam edecek. Şu an 12 milyar ton civarında bütün yük, yüzde 90 gemilerle taşınıyor. Bu önümüzdeki 10 yıl içerisinde 35 milyar tona çıkacak. Önümüzdeki 50 yıla, 100 yıla hazırlanmanız lazım. Bizim bu devasa ulaşım yatırımları sonucundan hep bunlar lojistik master planın parçası. Kanal İstanbul da bundan dolayı."

2021 Kanal İstanbul

10 YIL SONRA BOĞAZ TRAFİĞİ NE OLACAK?

“Gemi hacimleri oldukça büyüyor. Geçen tonaj yük miktarları çok artıyor” diyen Karaismailoğlu, Yenikapı’da, ve Boğaz’da geçmek isteyen onlarca geminin oluşturduğu yoğunluğa vurgu yaptı. “10 yıl sonra 20 yıl sonra bunlar ne olacak?” sorusunu yönelten Karaismailoğlu, “Bir şekilde lojistiği sağlamız gerekiyor. Hem de onun alternatifi Kanal İstanbul. Kanal İstanbul sadece bir su yolu değil yani. Etrafına yapacağınız yerleşim yerleri, ekolojik alanlarından tutun turizm, sağlık Kanal İstanbul Türkiye projesi değil aslında, dünya projesi” açıklamasında bulundu. 

2021'in Kanal İstanbul için hareketli geçeceğine dikkat çeken Bakan Karaismaioğlu, “Şimdi muhalefet karşı çıkıyor. Şimdi onların kafasına kalsa Avrasya Tüneli, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yapma. E ne olacaktı İstanbul? Kitlenip evinden dışarı çıkamayan bir İstanbul kalacaktı. O yüzden büyük ve geniş düşünmek lazım uzun vadeli düşünmek lazım. Hem ülkenin hem dünyanın ihtiyacı bir proje, stratejik bir proje. Onu da ülkemize kazandıracağız” diye konuştu. 

Karaismailoğlu, dünyada son 10 yılda hayata geçirilen mega projeler içinde Türkiye'nin birçok projesinin üst sıralarda olduğunu dile getirdi.

Kanal İstanbul güzergahında arazi fiyatları fırladı!

Murat Kurum: Kanal İstanbul, İstanbul'un marka değerine değer katacak!