29 / 01 / 2023

3. Havalimanı projesi ezber bozacak!

3. Havalimanı projesi ezber bozacak!

10.25 milyar euroluk yatırımla hayata geçirilen İstanbul Yeni Havalimanı (İYH) inşaatının yarısına gelindi.İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, "Güçlü Türkiye hedefine ancak böyle mega projelerle ulaşabiliriz." dedi.10.25 milyar euroluk yatırımla hayata geçirilen 'Güçlü Türkiye'nin sembol projesi İstanbul Yeni Havalimanı (İYH) inşaatında yolun yarısı göründü. 23 bin kişinin inşaatında 3 vardiya halinde çalıştığı İstanbul Yeni Havalimanı'nın hizmete girmesi için geri sayım başladı.


İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanının sadece inşaatıyla değil, tüm yapısıyla doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye önemli katkıları olduğunu vurguladı. Yeni havalimanıyla ilgili her operasyonu kaydettiklerini anlatan Keskin, "İleride bu deneyimlerimizi elbette başka ülkelere taşıyacağız. Danışmanlıklar yapacağız. Arkadaşlarıma "Notlarınızı ders notları gibi alın" diyorum. Burası birçok bağlantı yolunun bir araya geldiği muazzam bir platform. Bir anlamda havadan İpekyolu'nu kuruyoruz. Güçlü Türkiye hedefine ancak böyle mega projelerle ulaşabiliriz" ifadelerini kullandı.


46 HAVAYOLU ŞİRKETİ SIRADA

2018'de ilk etabın hizmete açılacağını söyleyen Hüseyin Keskin, Türkiye'ye uçan 46 havayolu şirketiyle görüştüklerini ve ön talep aldıklarını söyledi. Keskin şöyle devam etti: "Atatürk Havalimanı'na inmesi mümkün olmayan havayolu araçları var. Buraya bütün havayolu şirketleriyle operasyon yapılabilecek. Slot problemleri de ortadan kalkacak. Örneğin, ABD'den Atatürk Havalimanı'na sadece bir havayolu şirketi uçuyor. Afrika kıtasından kimse gelmiyor. Çin ve Hindistan'dan hiç uçan yok. Biz buralara yoğun bir pazarlama faaliyeti başlattık. Dünyanın her yerinden havayolu şirketlerinin firmalarını buraya getirmeyi planlıyoruz." Havaalanında kiralanabilir alanların tasarımlarını yaptıklarını anlatan Keskin, "Biliyorsunuz, Unifree ile dünyanın en büyük duty free anlaşmasını yaptık. Yeme-içme ihalesini TU'M kazandı. Birbirinden çarpıcı en az 400 tane dünya markası buraya gelecek. İnsanlar rahatlıkla yemek yiyip alışveriş yapabilecekler" dedi. Yıllık 1 milyon kişi için havalimanının perakende bölümünde arz edilen metrekarenin 1.000 metrekare ve üzeri olması gerektiğinin altını çizen Keskin, "Atatürk Havalimanı'nda bu oran 400 metrekare civarında. Burada 1.450 metrekare alışveriş alanı arz edeceğiz" diye konuştu.


UYKU ODALARI YER ALACAK

Ezber bozan bir havalimanı açacaklarını anlatan Hüseyin Keskin, "Yolcu deneyimlerini teknolojiyle destekleyeceğiz. Mesela havalimanına geldiğinizde akıllı telefonunuza yüklediğimiz uygulamalar sizi karşılayacak. Anlık SMS'ler telefonunuza gönderilecek" dedi. Keskin şöyle devam etti: "Stresli bir gün geçirmişseniz ve uçağınıza 2 saat varsa size uyku odasında dinlenmeye yönlendirecek. Biz buraya gelenlerin datalarını toplayıp tasarımlarımızı ona göre oluşturacağız. Check-in süreçlerinde kuyruklar azalacak. 18 bin araçlık otoparkımız olacak. Arabayla geliyorsanız telefonunuza "Şu checkin adasına yakın otoparkta 3 boş yer var, isterseniz rezervasyon yaptırın" mesajı gelecek."


Sabah
Geri Dön