3. Havalimanı'nda yine isyan! İnşaat işçileri iş bıraktı!

3. Havalimanı'nda yine isyan! İnşaat işçileri iş bıraktı! 3. Havalimanı'nda yine isyan! İnşaat işçileri iş bıraktı!

3. Havalimanı şantiyesinde İGA bünyesinde faaliyet gösteren DGS firmasında çalışan inşaat işçileri, maaşlarını alamadıklarını iddia ederek iş bıraktı.Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, kötü çalışma koşullarına karşı geçtiğimiz ay başlattıkları eylem ile gündeme gelen 3. Havalimanı şantiyesinde, açılışa 7 gün kala 100'e yakın işçi bu kez maaşlarını alamadıkları iddiasıyla iş bıraktı.

3. Havalimanı'nı inşaa eden İGA'ya bağlı taşeron şirket DGS bünyesinde çalışan 100'e yakın işçi, Ağustos'tan bu yana maaşlarını alamamalarına tepki gösterdi. Tepkiler üzerine bir firma yetkilisinin "Maaşlar ödenecek, işine gelmeyen çalışmasın" açıklamasını inandırıcı bulmayan inşaat işçileri, bugün sabah saatlerinde iş bırakarak oturma eylemine başladı. İşçiler daha sonra taleplerini iletmek amacıyla İGA yetlilileriyle görüşme yaptı. İşçilerin maaşlar ödenene kadar eylemlerini sürdürecekleri belirtildi.

İYİ-SEN GENEL BAŞKANI ÖZTUTAN: İŞÇİLERİN HAKLARI VERİLENE KADAR MÜCADELE SÜRECEK

İşçilerin eylemiyle ilgili bilgi veren İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Ali Öztutan, inşaat işçilerinin geçtiğimiz ay başlattığı eylemdeki taleplerinin karşılanmadığını dile getirerek, "Kısa bir süre önce inşaat işçileri kölelik koşullarına karşı isyan etti. Bu eylemden sonra işçilerin talepleri görmezden gelindi. İşçiler, sendikacılar tutuklandı. Aslında oradaki sorunlar devam ediyor. İşçilerin en temel hakları verilmediği sürece oradaki mücadele sürecektir. Bu haklardan kimse geri adım atmayacaktır. Baskıyla kölelik kampı sürmez." diye konuştu.