3. havalimanının yüzde 39'u tamamlandı!

3. havalimanının yüzde 39'u tamamlandı! 3. havalimanının yüzde 39'u tamamlandı!

İstanbul'daki 3. Havalimanı'nda işlerin durduğunun belirtildiğini anımsatan Arslan, bugün itibarıyla fiziki gerçekleşmenin yüzde 39 olduğunu söyledi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin, bakanlığının bütçesine ilişkin soru ve eleştirilerini yanıtladı.


İstanbul'daki 3. Havalimanı'nda işlerin durduğunun belirtildiğini anımsatan Arslan, bugün itibarıyla fiziki gerçekleşmenin yüzde 39 olduğunu söyledi. Finansmanla ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını dile getiren Arslan, finansmanın bugüne kadar 2,5 milyar avroluk kısmının kullanıldığını kaydetti.


Arslan, İstanbul'a çok ödenek aktarıldığına ilişkin eleştiriye değinerek, Türkiye'nin Asya ile Avrupa arasındaki ulaştırma koridorlarının birbirini bütünleyecek şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.


Doğuya gittikçe 4-5 hat ana koridorun oluştuğunu, İstanbul'a gelince özellikle Anadolu'dan Avrupa'ya çıkışta tek boğazda sıkışıldığını bildiren Arslan, şöyle devam etti:


"Hal böyle olunca da 7-8 ilde yapılan koridor kesişmesi İstanbul'da bir araya toplanıyor. İstanbul'un böyle bir özelliği var. İkincisi burada büyük projeleri örnek olsun diye veriyoruz, böyle verince de sadece İstanbul projelerini vermiş oluyoruz. 81 ilde özellikle nüfus başına oranlarsanız yaptığımız yatırımlar, İstanbul'dan geri kalmıyor. Yap-işlet-devret modeli dahil olmak üzere büyük projeleri talebin yoğun olduğu yerlerde yapıyoruz."


Havacılık sektöründe bugüne kadar 17 kamu özel iş birliği projesinin hayata geçirildiğini, 7'sinde yolcu garantisi verildiğini dile getiren Arslan, projelerdeki garanti miktarının 93 milyon yolcu olduğunu aktardı.


Arslan, devletten firmalara bugüne kadar garanti kapsamında 40 milyon avro ödendiğini, garanti üstü gerçekleşen yolcu sayıları nedeniyle de 411 milyon avro gelir elde edildiğini anlattı.


Türksat AŞ'nin kanalları kapatması konusunda Arslan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından lisans iptali veya iletişimle ilgili sonlandırma kararı olmadan Türksat AŞ'nin işlem yapmadığını belirtti.


Bakan Arslan, Türksat'ın borcun ödenmemesiyle ilgili ihbarda bulunduğunu, bunun gereğinin yerine getirilmediği durumda işlem yapıldığını bildirdi.


Akşam