3.1 milyar TL'lik konut kredisi bugün ihraç ediliyor!

3.1 milyar TL'lik konut kredisi bugün ihraç ediliyor! 3.1 milyar TL'lik konut kredisi bugün ihraç ediliyor!

Kalkınma ve Yatırım Bankası tarafından kurulan Varlık Finansmanı Fonu ile konut kredilerinde likidite sistemi başladı. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası bugün toplam 3 milyar 150 milyon lira tutarındaki konut kredilerini ihraç edecek.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

4 Aralık'ta başlayan varlığa dayalı menkul kıymet ihracı için talep toplama dün sona erdi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası bugün toplam 3 milyar 150 milyon lira tutarındaki konut kredilerini ihraç edecek.

Türkiye'nin en büyük bankalarının verdiği konut kredileri sermaye piyasası ürünü haline geliyor. 4 büyük bankanın konut kredilerine dayandırılarak oluşan menkul kıymet "milyar" liralık bir  ihraçla halka arz edilecek. Sistem, kredilerin menkul kıymet haline getirilip bankalara yeniden kaynak olarak geri dönmesini sağlıyor.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası tarafından kurulan Varlık Finansman Fonu, 4 bankanın ihraç edeceği İpotek Teminatlı Menkul Kıymetlerden (İTMK) oluşan tahvil ihraç edecek. 4 bankanın oluşturduğu kredi havuzu için her bankaya özel bir teminat oluşturuldu.

İlk etapta Ziraat Bankası 1 milyar, Halkbank 1 milyar, Vakıfbank 1 milyar, Garanti Bankası ise 150 milyon liralık ihraç gerçekleştirecek. Sunumdaki bilgilere göre, Ziraat Bankası 7 milyar, Halkbank 10 milyar, Vakıfbank 18.2 milyar, Garanti ise 30.3 milyar liralık program oluşturdu. 

Halkbank’ın teminat havumu 15 milyar lira, Ziraat Bankası’nın teminat havuzu 14 milyar lira, Vakıfbank’ın teminat havuzu 13.2 milyar lira ve Garanti Bankası’nın teminat havuzu ise 8.6 milyar lira olarak açıklandı.


Nuran IŞIK/Emlakkulisi.com

4 büyük banka konut kredilerini ihraç edecek!
Konut kredilerinde likidite sistemi başladı!

pus